Halilağa Altın Madeni için "Ağaç katliamı başladı" iddiası

17.02.2020         

Kazdağları'nın önemli noktalarından bir olan Çan'a bağlı Halilağa Köyü yakınlarında bulunan ve kısa bir süre önce Cengiz Holdinge satılan altın-bakır madeni için ağaç kesimlerinin başladığı iddia edildi. Çok sayıda ağacın katledildiği ifade edilerek tepki gösterildi.

 Kazdağları ekolojik silsilesi içinde yer alan, Ağı Dağı’na komşu, Çan’ın Halilağa Köyü yakınlarında yapılmak istenen altın madeni çalışmaları kapsamında ağaç kesimlerinin başladığı ileri sürüldü. Bilindiği gibi Halilağaköyü yakınlarındaki ormanlık alan içinde bulunan, Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’a ait altın-bakır madeni Cengiz Holding’e satılmış ve bu satılma işlemi Liberty Gold tarafından borsaya bildirilmişti. “Türkiye’nin kuzeybatısındaki Biga Yarımadası`nda bulunan bakır altın porfir yatağını Türkiye’de satmak için kesin anlaşma imzalandı” denilen açıklamada, söz konusu projenin Cengiz Holdinge 55 milyon dolara sattığı bilgisi verilmişti 

 
Ağaç kesimlerine tepki 
Halilağa Köyü yakınlarında bulunan Cengiz Holding’e ait Halilağa Altın-Bakır Madeni projesi ile ilgili ormanlık alan içinde bulunan ağaçların kesildiği ileri sürüldü. Çok sayıda ağacın katledildiği ifade edilerek tepki gösterildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER