Halk Bahçesi'nde TaiChi zamanı!

28.07.2017         

Sağlıklı bir yaşam için nefes egzersizleriyle yapılan hareketli bir meditasyon olan uzak doğu iç düzen sanatı TaiChi, Halk Bahçesi'nde düzenlenen etkinliklerle Çanakkalilere sunuluyor.

 Halk Bahçesi’nde TaiChieğitimleri başladı. 

Eğitmen Meral Şen kurslara katılarak Çanakkalelilerin de TaiChi öğrenebileceğini belirterek; “TaiChi bir iç düzen sanatıdır. Buradaki amacımız beden, zihin ve ruh dengesini sağlamak. Ölçülü bir şekilde gün içerisindeki gerilimi en aza indirgemeye çalışıyoruz. Nefes çalışmaları yapıyoruz. TaiChi için hareketli bir meditasyonşekli diyebiliriz. Meditasyonu genel olarak yanlış anlıyoruz. Sabit bir şekilde durmak olarak algılıyoruz. Ama uzak doğu felsefesine göre zihin sürekli hareket eder. Boş bir zihin olması çok zor. Aslında zihni toplamak ve bir noktada koordine etmesini sağlamak gerekir. Meditasyon çalışmaların içerisinde konsantrasyon yer alır. Çok ruhsal bir şey değildir, tıbbi biyolojik bir yaklaşımdır. Çin’de tapınak ejderleri tarafından geliştiriyor bu sanat. Bu istenildiğinde bir savunma ve saldırı sporuna da dönüştürülebilir. Ama biz bunu saldırı ve savunmadan ziyade sağlımız için kullanıyoruz. Ölçülülük temel eksenimiz. Bedende, nefeste ve düşüncede ölçülülük arıyoruz. İçte dingin, dışta enerjik oluyoruz” dedi.
 
“7’den 70’e herkes katılabilir!”
Aynı zamanda felsefe seminerleri, başarı atölyesi gibi eğitimlerde veren PDR öğretmen Meral Şen, CafeNoname’de Yeni Akademi olarak düzenlenen etkinliklere isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceğini belirtti. TaiChi öğrenmek isteyenlerin de kendisiyle eğitime geçebileceğini söyleyen Eğitmen Meral Şen; “Yeni akademi olarak sosyal kulübümüz var. Şuan küçük bir kulüp olarak bu çalışmalara başladık. Seminerlerimiz ve anlatılar Cafe Noname’de yapılıyor. TaiChi’de dışarıda yapıyoruz. Noname’de yapılan felsefe atölyeleri ve başarı atölyeleri ücretsiz, fakat TaiChi için bir ücret talep ediyoruz. Başvurmak isteyenler Nonamecafeden ya da sosyal medya ve broşürlerde benim ismimin yazılı olduğu yerlerden bana ulaşabilirler. TaiChi için hiç bir yaş sınırlaması yok. Sağlığa engeli yok. Hamile bireylerde katılabilir. 7’den 70’e herkes katılabilir. Eğitimlerde biz 8’li formu uyguluyoruz. Önce 8 hareketten oluşan bu sekizli formun hareketlerini öğrenmek için çalışıyoruz. Nefes çalışması yapıyoruz. Bu iki ayı buluyor. Ben 15 yıldır yapıyorum. Ama 15 yıldır yaptıklarımı ve tecrübelerimi tabiki sorguluyorum. Çünkü ne kadar tecrübe ederseniz karşınızdakine o kadar iyi aktarırsınız. Dolayısıyla bu iki ay bittikten sonra kendileri evde yapabilir hale geleceklerdir” diye konuştu. Etkinlik öncesi yapılan bilgilendirmenin ardından katılımcılar, eğitimci Meral Şen ile birlikte TaiChi hareketlerine başladılar.
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER