Halkın Takımı, İskele Meydanı’ndan seslendi; Panzehir; demokrasi ve gerçek özgürlüklerdir…

13.12.2016         

Fenerbahçeli, Beşiktaşlı ve Galatasaray taraftarlarının da destek verdiği “Halkın Takımı” oluşumu, “Kalbimizin en orta yerinde büyük bir yangın var alevler içinde…” dediği açıklamasında, “Şunu aklımızdan hiç çıkarmamamız gerekiyor; terörün panzehiri, demokrasi ve gerçek özgürlüklerdir. İnsanımızın temel haklarını kısıtlayarak terörün önüne geçmeyi hedeflemek aymazlıktır” diye seslendi… Halkın Takımı adına açıklamada bulunan Egemen Ergun, “Ortadoğu’nun savaş ortamına ülkemizin de adım adım yaklaştırıldığı, son bir yıldır, savaş ve çatışma ortamında yaşayan yurttaşlar olarak, artık yeter diyoruz…” ifadelerine yer verdi.

 Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası yaşanan bombalı terör eyleminin ardından tepkiler giderek artıyor. Ülkede, siyasi partilerden demokratik kitle örgütlerine kadar pek çok kesim tepkisini dile getirmek için alanlara çıktı. Dün Halkın Takımı Çanakkale oluşumunun önderliğinde, taraftar gruplarının desteği ile İskele Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Çanakkale Belediye Başkanvekili Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediyespor Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen ile siyasi partiler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri destek verdi. Halkın Takımı Çanakkale adına açıklamada bulunan Egemen Ergun, “Bugün burada, 10 Aralık’ta İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen, bombalı terör eylemi nedeni ile toplanmış bulunuyoruz. Son bir yıldır, ülkemizde meydana gelen patlamalarda yüzlerce insanımızı kaybettik, yüzlercesi ise yaralandı. Çoğunluğu polis, 44 insanımızın canına mal olan bu tür saldırıların artık durmasını istiyoruz… Ortadoğu’nun savaş ortamına ülkemizin de adım adım yaklaştırıldığı, son bir yıldır, savaş ve çatışma ortamında yaşayan yurttaşlar olarak, artık yeter diyoruz… “ ifadelerine yer verdi. 

“Lanetlemek yerine istifa etmelidirler”

“Ülkemiz her gün bir sarmalın ardında oradan oraya savruluyor” diyen Ergun, “Günlük konuşmalarımızda terör, kriz, kaos, darbe gibi sözcükler önemli yer tutuyor. Yine nedeni, oluşumu ve sonucuyla vahşi ve kanlı bir terör olayını yaşadık. Bu konuda; ama, fakat gibi sözlerin arkasına sığınmadan tüm benliğimizle lanetleyeceğimiz kınayacağımız bu kapkara saldırının hedefinin masum halkımızın olduğunu aklımızdan çıkarmıyoruz. Buradan çıkaracağımız ders, terörle ve bunu amaç edinmişlerle nasıl ve ne yolla mücadele edeceğimizi ortaya koyup, yaşama geçirmeyi oluşturmamız olmalıdır. Şunu aklımızdan hiç çıkarmamamız gerekiyor; terörün panzehiri, demokrasi ve gerçek özgürlüklerdir. İnsanımızın temel haklarını kısıtlayarak terörün önüne geçmeyi hedeflemek aymazlıktır. Çıplak gözle görüldüğü gibi; OHAL, KHK, işten çıkarmalar teröre karşı çare olamamaktadır. Çare, toplumun bir kısmını biz, diğer yarısını onlar gibi görmek ve işaretlemek değil, tam tersine toplumun tümünü biz diye kucaklamaktan geçer. Bunun içinde hiç kimseyi ötekileştirmek, ayrıştırmak değil, tüm insanımıza hak ettiği düşünce, ifade, davranış kısaca yaşam özgürlüğünü sağlamak, hepimizin ama en çok yönetenlerin görevi olduğunu haykırmak hepimize düşen bir görevdir. Ülkemizde parlamenter demokrasiyi ne kadar gerçek olarak yaşatabilirsek, terör o kadar azalacaktır. Yıllardır beraber maç izleyememiş taraftar guruplarının bu maça gelmesi, karşılaşmanın önemini artırdığı gibi güvenlik güçlerinin de sayısını artırdığından dolayı bu maç hedef alınmıştır Ciddi bir istihbarat zafiyeti vardır. Kendi polisini koruyamayan devlet, gencecik polislerden halkı korumasını beklemektedir. Başkentin belediye başkanı susmamızı istemiş! Biz bunu reddediyoruz susmayacağız daha yüksek sesle haykıracağız. Katliamların siyasi ve idari sorumluları derhal istifa etmelidir Sonuç olarak; yalnızca son terör olayı değil, daha önce gerçekleştirilen, yeri ve ismi sayılamayacak kadar çok olan kitlesel kıyımları ve yaşatanları en içten duygularla lanetliyoruz” ifadelerine yer verdi. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun