Hamas, İsrail ve barışın kenti

13.07.2014         tsavas@comu.edu.trİsrail’in kuruluşundan bu yana Filistin topraklarında barış hiç var olmadı. 10 gün önce iki İsrailli gencin ölü bulunmasıyla başlayan çatışma Filistin topraklarını tekrar savaş havasına döndürdü. Henüz ilk günlerde, İsrail polisinin çok sayıda Filistinliyi tutukladığı sırada Filistinliler 5 vatandaşlarını kaybetmişlerdi. Sonraki günlerde bu sayı giderek arttı.
Her ölüm trajiktir. Ölümleri sayıyla anmak, herhangi bir durumda ölü sayısı yükselince harekete geçmek çok acıdır. Ancak şu ironiyi de belirtmeden geçemeyeceğim. İki İsrailli gencin faillerinin yakalanması için yapılan baskınlar sırasında dahi bu sayının çok üstünde insan hayatını kaybetti.
Arkasından Hamas’ın füzelerinin İsrail’i vurmaya başlamasıyla işler kızıştı ve İsrail de misilleme yaparak Filistin’i havadan bombalamaya başladı. Her ne kadar İsrail tarafından hedefin Hamas’ın ileri gelenleri olduğu söyleniyorsa da, ne yazık ki hava saldırıları esnasında çok sayıda sivil de öldürüldü.
İsrail kara harekâtı başlatmak için harekete geçti. Gerçi gerek 2009’da gerekse 2012’de yapılan harekâtlar Hamas’ın tekrar toparlanarak cephaneliklerini doldurmasının önüne geçemedi. Bu nedenle olsa gerek İsrail bu kez temkinli. Ayrıca, İran atom programına ilişkin görüşmelerin son aşamaya gelmesi nedeniyle de İsrail Gazze Şeridinde bir askeri operasyon ile dikkati çekmek istemiyor görünüyor.
Peki, Hamas ne yapmak istiyor? İki İsrailli genç neden kaçırılarak öldürüldü? Hamas neden füze saldırısı başlattı?
Hamas Müslüman kardeşlerin yanında yer aldığı için Mısır ve Suudiler kızgın. Öte yandan Suriye’deki iç savaşta da Esad karşıtlarını desteklemesi, İran’ın desteğini çekmesine neden oldu. Kaldı geriye bir tek Katar; Hamas izole edilmiş durumda. Filistin polisinin İsraillilerle işbirliği nedeniyle El Fetih’in Filistin halkı arasındaki popülaritesi dibe vurduysa da Hamas’ın da uluslararası yalıtım nedeniyle beli bükük. Tek hazinesi cephaneliklerindeki 10.000 civarındaki İran yapımı M302 füzeleri… Hamas’ın acilen uluslararası dikkate ihtiyacı var. Şu ana kadar başarısız füze saldırılarını askeri bir başarıymış gibi sunmasının altında da bu yatıyor.
Hamas füzelerinin sivil hedefleri vurması durumunda, kara harekâtından geri duran İsrail hükümeti üzerindeki baskılar artacaktır. Bu durumda kara harekâtı kaçınılmaz gibi duruyor. Ancak İsrail daha önceki harekâtlarında olduğu gibi böyle bir harekâtta da başarılı olamayacaktır. Üstelik uluslar arası baskılar nedeniyle başı da ağrıyacaktır.
Öte yandan, İsrail eğer sonuna kadar giderse Hamas’ı bitirebileceğinin farkında, ancak Hamas’ın yerini hangi radikal unsurların alacağını kestirmek zor. Hamas’ın bitirilmesi durumunda El-Fetih’in Filistin’e hâkim olması beklenmiyor. Bu durumda IŞİD gibi terör örgütlerinin Hamas’ın yerini dolduracağından da korkuluyor.
Arap soydaşlarının ve Müslüman kardeşlerinin yalnızlaştırdığı Hamas zor durumda. Ancak önemli olan Hamas’ın zor durumda olması değil. Önemli olan orada yaşamını idame ettirmek zorunda olan sivil halkın durumu; başlarına her gün bombaların yağdığı, kamu otoritesi boşluğu nedeniyle ortaya çıkan güç grupcukları arasında sıkışan halk…
Bunlar dibimizde gelişen olaylar. Zaman zaman Garba bakınca umutsuzluğa kapılsam da Şarka bakınca aslında ne kadar da şanslı olduğumuzu düşünmeden edemiyorum. Barışın kentinde yaşamanın ne denli değerli olduğu ortada. Ancak bu durum bizi rehavete sokmasın. Barışın bir bedeli var; bu bedel ödenmezse rahatımız kısa sürede bozulabilir.
Aman diyeyim size…

1350

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun