Havaalanını tartışması ve kaygılar

01.04.2013         ssboreas17@gmail.comMevcut haliyle Çanakkale Havaalanı, bugün olduğu gibi gelecekte de tartışılacak. Bu durum, mevcut durumu çözemediğimiz sürece de değişmeyecek. Çünkü mevcut havaalanı, mevcut dönemin ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzakken, gelecekte büyüyecek kentin ihtiyaçlarına nasıl cevap verebilir?
Mevcuda cevap veremeyen Çanakkale Havaalanı, yine(!) tadil edilecek. Pisti uzatılacak diğer eksiklikleri tamamlanacak. Ne zamana kadar? Bir sonraki bakım ve onarım çalışmalarına kadar(!) peki bugüne kadar kaç kez bakımdan geçti? Ne kadar harcandı? Bir önceki bakım bir sonrakini neden engellemedi? Çok basit; Çanakkale Havaalanı yanlış bir yere yapılmış ve artık ihtiyaçları karşılamaktan uzak.
Tüm bu sorunlar ışığında hem siyaset cephesinden hem de iş dünyasından bu konuyla ilgili zaman zaman tepkiler geliyor. Havaalanının yeri ile ilgili olarak yetersizliği konusunda yapılan eleştirilere ve “uygun bir yer bulunsun ve taşınsın” önerilerine şu ana kadar siyasi iktidardan ve kent bürokrasisinden yanıt gelmiş değil. Gelir mi? O da bilinmez.
Ancak, havaalanının taşınmasının söz konusu olması, beraberinde de bazı kaygıları getiriyor. Örneğin, havaalanına yeni yerin nereden bulunacağı? Eski yerin ne yapılacağı? Eski yerin konut yaparak(!) değerlendirilmesinin kimlere yarayacağı konusunda tartışmalar önümüzdeki süreçte de, havaalanının taşınması dillendirilmeye devam ettikçe yapılacağa benziyor.
Mevcut havaalanının taşınıp taşınmayacağı tartışmaları ile birilikte, taşınması ile “eski” olarak adlandıracağımız yerin nasıl değerlendirileceği kaygıları hem önemlidir hem de söz konusu yerin değerlendirilmesi noktasında yararlıdır.
Son olarak evet havaalanı mevcut ihtiyaçlara cevap vermiyor, bu nedenle de bakım ve onarımdan geçiyor. Mevcut ihtiyaçlara cevap verir noktaya getirildikten bir zaman sonra yine “mevcut ihtiyaçlara” cevap vermekten uzak olacak. Havaalanı yeni ve uygun bir yere modern bir şekilde taşınmadığı sürece bu kent bu konuyu bu haliyle tartışmak zorunda kalacak.
Yazıyı hafta sonu gelen bir e-posta ile bitirelim;
Merhaba Seçkin,
Havaalanı ile ilgili yazını okudum. Öncelikle daha öncekilere olduğu gibi şimdiki siyasetçilere de güvenmiyorum. Bu konuda şöyle düşünüyorum:
1. Havaalanının oraya kurulmasını neden olan dönemin siyasetçilerinin adları deşifre edilsin ve kabahatleri konusunda özür dilemeye davet edilsinler
2. Havaalanının taşınması durumunda yerinin kesinlikle imara açılmayacağı, dolayısıyla müteahhitlere tatlı rantlar yaratılmayacağı açıklansın.
3. Bu alan, daha sonra kente Avrupa`dakilere benzer bir yeşil alan (gezi, piknik vs alanı) olarak düzenleneceği ve imara kapatılacağı konusunda siyasetçiler hemfikir olsunlar.
Selamlar.
Ekrem TUFAN
Bu e-posta son günlerde iş dünyasının dile getirdiği havaalanına uygun bir yer bulunması taleplerinin ardından gelişen kaygılara bağlı olarak ortaya çıkan bir tepki, bir tavırdır. Bu tepki ve tavrın havaalanının taşınması sürecinde de devam etmesi, eski yerini nasıl değerlendireceğimiz konusunda faydalı olacaktır.
İyi günler…

1823

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun