Hay senin keriz siyasetine

18.09.2015         gemici@yandex.com

İnsanın parası olmayınca ekonomiden konuşur. Hiç anlamadığım bir alan olsa da “para” yazacağım… Yani çok mühim bir yazı olacak!

 Herkes krizden bahsediyor. Keriz biziz ya, biz de dinliyoruz. Onlar konuşuyor, yetmiyor, beceriyor ve hala “istikrarlı krizden” dem vuruyorlar. “biz olmazsak kriz olur. Ver oyunu yakalı sapını” tarzı korkutmalarla bizi ürkütmeye çalışıyorlar.

Bildiğim bileli bu memlekette kriz vardır. Özal; “memlekette ne ararsan var.” Derken bir yandan kendisini var eden darbeyi kutsamıştı. Diğer yandan da darbe öncesindeki kutsal kuyrukları gözümüze gözümüze sokmuştu. Zavallı halkım da “he ya gerçekten eskiden sadece kuyruk vardı, şimdi her şey var.” Derken ANAP’ın vaat ettiği “bırakın yapsınlar bırakın geçirsinler” siyasetini dibine kadar onayladılar. Denklemin eksik tarafı onaylayanların cebi bugünkü gibi tertemizdi…

Bu günlere kolay gelmedik yani… Tırmalaya tırmalaya tüketildik!

Lakin yine de hiç bu kadar keriz yerine konmamıştık…

Konmamıştık çünkü ekonomiden çok anlıyormuş edalarıyla memleketini tüm varlıklarını satıp ekonominin dibini ters yüz ettiler.

“Gelir adaleti var mı?” diye sorsan alacağın cevap binyıldır aynı: “Beş parmağın beşi de aynı mı?” Ortada bir parmaklama hesabı dolaşıyor ama hesap sonu parmaklanan hep biz oluyoruz. Ne iş baba?

“Keriz krizi” olacak diye ortalarda dolaşan iktidar partisi sevdalıları durumdan pek memnun değil. Doları 3 lira üzerine çıkaran dolar lobisini sokak aralarında arıyorlar. Bulsalar ne yapacaklar derin merak içindeyim…

Deyin ki kriz oldu… (Kriz dediğin 24 saat 365 gün sürekli kriz…) Size, bana ne olacak? Parasız mı kalacaksınız? Zaten biz de para ne gezer… Sanki kutu kutu paranız var da sermayeniz eriyor… Komik olmaya çalışmayız, öylesiniz!

İşsiz mi kalacaksınız… Memleketin zaten yarısı işsiz, diğer yarısı da gizli işsiz…

İş yeriniz var da ihracat konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz sanki… İşiniz yok, iş yeri hayali kuruyorsunuz. Sanki holding sahibisiniz. Ayrıca olsanız ne olacak işiniz tıkırında mı olacağını zannediyorsunuz. Tabi ki olmayacak. Nereden biliyorum, Kayseri Operasyonundan… Yürü koçum krize…

Sanki kredileriniz var da ödeme sıkıntısına girdiniz… Bankalar size hala kredi veriyor mu? Şaka yapıyorsunuz.   

Evet, ben bildiğim bileli bu memlekette kriz vardır. Bazen derinleşir, bazen her şey yolundaymış gibi olur ama uzun sürmez.

Kriz derinleşse ne olur derinleşmese ne olur. Size ne olur? Hiç bir şey olmaz! Kriz size dokunmaz çünkü tüm ekonomik tanımların dışında yer alıyorsunuz. Kriz dokunursa akepelilere dokunur. Para da onlarda, ekonomi de onlarda… Krizden korkacaklarsa onlar korkacak!

Bizi de “keriz kriziyle” korkutacaklar…

-geMici-

gemici@yandex.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR… 


1118

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun