Hayatımda hiç bir şey değişmedi…

28.07.2015         gemici@yandex.com

7 Haziran seçimleri gerçekten yapıldı mı? Yoksa biz yapıldığını mı sanıyoruz da yapılmadı mı? Seçimi neden yapıyoruz? Bir şeyler değişsin diye… Değişmediğine göre…

 AKP iktidarı kaybedeli 51 gün oldu. Hala “iktidar” gibi davranıyor. Memleketin gidişatına hala tek başına karar veriyor. Muhalefete bilgi vermek gibi bir derdi de yok. 51 gün oldu ortada 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan “milli iradeyi” takan yok. Biz niye seçim yapıyoruz ki?

45 günlük süre Ağustosun 25’inde doluyor… Hükümeti kurmakla görevli AKP, tüm süreci bitirmek için koalisyon görüşmelerini 45 güne yaymış, keyfine bakıyor… “Kasın 29’da yeni bir seçim var” çünkü 7 Hazirandaki seçim yokmuş… Bu mu yani?

Bu memlekette olmayanları saysak, saymakla bitmiyor…

Demokrasi açılımı dendi, yalan oldu. Liberaller ve sol liberaller silkelendi… Gezi direnişiyle şiddetin boyutunu gördük.

Alevi açılımı dendi, yalan oldu… Aleviler silkelendi…

Barış açılımı dendi, akil adamlar falan filan derken ortada bir açılımın olmadığı görüldü. Barış yalan oldu!

Ermeni açılımı “Bana af edersiniz ermeni olduğum bile söylendi.” diyerek böyle bir açılımın da olmadığı ortaya çıktı.

Komşularla sıfır sorun açılımı dendi… Oturup iki laf edeceğimiz bir tek komşumuz yok. Hatta savaşı kendi topraklarımıza ithal ettik.

Eğitim açılımı da gördüğünüz gibi… Kapa okulları dershaneleri ortada mis gibi açılım kalsın!

Açacak başka ne kaldı?

Ne söyledilerse olmadı… Bürokrasiye müdahaleleri, yeni atamaları ve daha aklınıza ne geliyorsa dibe vurdu. Ve hala iktidarmış gibi davranmaları… Manzara bu!

Seçim öncesi yaptıkları bütün propagasyonlara, kontrol ettikleri medyaya rağmen kaybettiler. Eşit bir seçim olmamasına rağmen ama hala iktidar pozları takınmalarına bu ülke katlanmak zorunda mı?

Muhalefet, gereğini yapsın diyeceğim ama birinin gözlerinde fena şekilde bozukluk olduğu anlaşıldı. Diğeri hala elini taşın altına koyacak ama taş arıyor…

Bu durumda…

29 Kasım seçimlerinde ne değişecek? Ya da yine seçim yapılmış gibi mi davranılacak? Boş verin seçimi falan, nasıl olsa seçim de olsa hep iktidarsınız! Umurunuzda mı memleket? 78 milyonun karşılığı 1 adam etmiyor…

Son bir not düşeyim… 29 Kasım seçimlerine Cumhurbaşkanının isteği doğrultuda gidilecek. Bir seçim hükümeti kurulmak zorunda kalacak. Kurulacak bu hükümette meclisteki partiler milletvekili sayısına göre yer alacak. AKP, CHP, MHP, HDP hükümeti kurulacak… Yasal olarak başka da bir formül yok.

“MHP; ben bunlarla aynı zeminde olmam” diyecek mi?

-geMici-

gemici@yandex.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…


1223

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun