Heil Hitler!

20.04.2014         tsavas@comu.edu.trTarih gerçekten tekerrürden mi ibarettir? Bu sorunun yanıtının evet olması durumunda umudumun kırılacağını bildiğimden olsa gerek, hep hayır demek isterim. Hayır, tarih tekerrür etmez! Etmemeli…
Dünya tarihi diktatörlerin ve diktatörlüklerin insanlığa nelere mal olduğunu çok iyi biliyor. Sorun herkesin diktatör anlayışının farklı olması; ya da diktatörlüğün hangi noktadan sonra başlıyor olmasını bilmemeleri…
Öte yandan yeterince okuma yazma alışkanlığı olmayan toplumlarda kulaktan kulağa yayılan bir bilgilendirme ağı oluşuyor. Bunun sonucu malum, hani çocukken oynadığımız kulaktan kulağa oyununda ilk sözcük bozularak en son kişide alabildiğine farklılaşabiliyor ya, işte onun gibi, bu kulaktan bilgilenme de kolayca yalan yanlış bir bilgilenmeye doğru evriliyor. Bu yöntemle toplum kolayca dezenforme edilebiliyor.
Almanya’da Nazi’ler de bütün propaganda araçlarını kullandılar. En etkili olabildikleri yerlerin toplumun okuma yazma alışkanlığı olmayan kesimi olduğunu da çok iyi biliyorlardı. Bunların okumaları yazmaları da önlenmeye çalışıldı. Sonuçta tarihin en dramatik, en insanlık dışı olayları yaşandı. Nazi’lerin yaptıklarından Alman Halkının çoğunluğu haberdar olsaydı belki bu denli alçaklıklar yapılamazdı. Nazi’ler yalana dayalı propagandayı çok iyi sistematize etmişlerdir. Bu yöntemlere genelde tüm diktatörlüklerde başvurulur. Ancak herhalde hiçbir diktatörlük bu konuda Nazi’lerin eline su dökemez.
Bunların tekrarlanmaması gerekir. Bunların tekrarlanmaması için Nazi dönemi sürekli hatırlatılmalıdır. Bu nedenle olsa gerek Nazi dönemi Almanya’sına ilişkin onlarca belgesel yapılmıştır ve bunlar Alman televizyonlarında sürekli yayınlanır. Neredeyse her akşam Alman Halkına "ikinci Dünya Savaşı`na" yönelik bir belgesel izletirler. Konu Nazilerin zulmü ve Nazi döneminde çekilen acılardır. Ana konu farklı olabilir ama içerisinde mutlaka zulmü ve acıyı göstermek için özel bir gayret sarf edilir.
Çoğu Alman Nazilerin yaptıklarından utanır. Nazileri onaylayanlar çok küçük bir azınlıktır. Bazıları, belki Nazileri onaylamasalar da dedelerinin yaptıklarından sorumlu tutulmalarına sinirlenirler... Kaldı ki Almanya`da Naziler %33 civarında bir oy oranı ile iktidara geldiler. Ancak bu %33’lük "millet iradesini" arkalarına almalarıyla neler yapabildikleri ortada…
Muhalif Alman aydınlarının birçoğu o dönemde Ülke dışına kaçmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle SS (Nazi gizli polisi) tarafından takip edilmişler. Kimi yakalanmış, kumpas kurularak yargılanmış ve ölüm cezaları da dâhil çok yüksek cezalar almışlardır. Bir kere hepsi ama hepsi vatan hainliği ile suçlanmıştır. Propaganda bakanlığı bu konuda olağanüstü çalışmıştır. Ancak tarih, dönemin Nazi’lere muhalif olan Alman aydınlarını haklı kılmıştır.
Propaganda bakanlığının dezenformasyon çabaları nedeniyle it izinin at izine karıştığı Nazi dönemini bir renk ile özdeşleştirmek gerekirse herhalde en uygun renk gri olabilir.
Ancak her gri dönem eninde sonunda ak ve kara olarak ayrışıyor. Ne kadar tersi gösterilmeye çalışılsa bile…
 

1431

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun