Helal olsun (!)

02.04.2014         tsavas@comu.edu.trHayatım boyunca borçtan çok korkmuşumdur. Öğrenciliğimde bir arkadaşa 50 kuruş borcum varmış, ben tamamen unutmuşum, isteğince nasıl oldum, size anlatamam. Alt tarafı 50 kuruş diyeceksiniz ama, işte o an yer yarılsa da içine girsem vaziyetine geldim.
Devlete olan borçlarımı günü gününe öderim. Bazen unuturum, bir şey olmaz ama siz bana sorun, çok rahatsız olurum.
Buna rağmen su, elektrik, vergi, trafik cezası gibi borçlar nedeniyle başım belaya girmiştir. Unuttuğum olmuştur, cezalı öderim. Ya da ödediğim halde ödenmemiş gibi tekrar istenmiştir. Eh, burası Türkiye deriz ya işte o vaziyetler…
Gerçekten de burası Türkiye, biliyorsunuz bu memlekette sık sık borçlar affedilir. Ödeyenler kerizliği (!) ile kalır. Ödemeyenler akıllıdır (!), kurnazdır.
Şimdi nasıl yapsak da devlete olan borcumuzu daha az ödesek diye düşünenlerin ülkesidir burası; nasıl yapsak da elektriği kaçak kullansak diye kafa yoranların çok sayıda olduğu bir memlekettir.
Devlete borçlarını ödeyenlerin enayi, devletten bir kıl dahi kopartsam kardır diyenlerin kurnaz sayıldığı bir ülkeyi aydınlanma temelinde bir sosyolojik analiz ile anlamanın mümkünü yoktur. Dolayısıyla öyle devleti soydun, yedin, bitirdin ayakları (!) sökmez bu memlekette. Her iki kişiden birinin “ben de bulsam ben de yerim” diye dolaştığı bir memlekette normaldir bunlar. Gırtlağına basıncaya kadar kimsenin sesi çıkmayacak, demektir bu. Zaten, bakın çevrenize, sadece ucu bize doğrudan dokunduğunda bağırırız.
Ha bir de yandık, bittik, öldük diyenler var. İnanmayın, bunlar önlemdir. Aman bir şeyler değişirse, ne olur ne olmaz, biz önlemimizi şimdiden alalım, bak biz sizdeniz kafasıyla yapılanlardır.
Korku da var tabi, korkan çoktur. Ulan her yere kamera koyuyorlar, devletin en üst düzeyde görevlilerini, hatta istihbaratın başındakileri bile dinleyebiliyorlar, her yerde vardır bir kamera, hah şöyle göstere göstere basayım, diye düşünenler de bir o kadar çoktur.
Çivisi mivisi çıktı memleketin diyorlar ya, eh parçalarının da kopmasına az kaldı demek ki o zaman.
Yukarıda yazdıklarımı siz takmayın kafanıza, siz başka türlü yapamazsınız, sizin hamurunuzda var bu onun için…
…mücadeleye devam…
 
 

1548

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun