Her şey olur…

09.10.2015         gemici@yandex.com

Ben, birinin sesini kesmeye kalkarsam, karşıma devlet dikilir ve; “Sen ne yapıyorsun?” diye bana hesap sorar. Sormalıdır da… Hiç kimsenin, karşısındakinin düşündüğünü söylemesini engelleme hakkı yoktur. Hukuki suç işlemiş olurum. Hukuk yakama yapışmalıdır.

 Aynı şeyi devlet yaparsa ne olur?

Abi her şey olur…

İşte o zaman bizi kim koruyacak? Demokrasi nedir biliyor musunuz? Sandıkla gelenlerin sandıkla da gidebilmesidir.

Sandığa eşit koşullarda gidilmiyor... Basının sesi mümkün olduğu kadar kesilmeye çalışılıyor. “Hakaret”in ne olduğu ya da ne olmadığı birbirine girmiş. İtiraz edilen her şey “hakaret” çemberine alınıyor.

Sanki herkes sevmek zorunda… “İtiraz etmek” demokrasinin içinde olması gereken bir eylem değil midir?

Peki, içinde yaşadığımız sisteme demokrasi deniyorsa, diktatörlük, faşizmin nasıl bir sistemdir? Öğrenelim ki, bilgimiz kültürümüz artsın.

Sabah uyandığımda haberleri izlerken “Nobel Kimya ödülü Aziz Sancar’a verildi” haberini duyunca birden içimi bir umut sardı. Helal olsun dedim… “Bir imam hatipli daha Nobel ödülünü kaptı” dedim.  Bilim işte bu!

Mutlaka Avrupa’nın bir yerinde mesela Fransa’da, Almanya’da en azından İtalya’da kesin doktora yapmış bir bilim insanımız diye düşündüm.

Haberin devamını dinledikçe umutlarım kırılmaya başladı…

“1963`te girdiği İstanbul Tıp Fakültesi`ni 1969`da bitirdikten sonra Savur`da iki yıl sağlık ocağında hekimlik yaptı. Daha sonra Dallas`a giderek Dallas Texas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi`nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. Daha sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı.”

Aziz Sancar sadece klasik devlet eğitimi almış ama kimya alanındaki başarısını memlekette ne anlama geldiğini anlayacak –bugün- kaç kişi vardır acaba? Aziz Sancar konuşmasından anladığım sadece şu: Kesinlikle yerli… Kesinlikle milli… Aziz Sancar bu tanıma uyuyor da memlekette yaşayanların çoğu bu tanıma yaklaşmıyor bile…

Eğitim şart…

Doktora yapacaksan DNA…

-geMici-

gemici@yandex.com

BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…  


1024

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun