Hindiye rağbet yok

30.12.2016         

Yılbaşı gecesi menülerinin baş yiyeceklerinden biri olan hindi etine kentliler rağbet göstermedi. Çarşıda bulunan kasapların birçoğu bu yıl vatandaşların ilgi göstermemesi nedeni ile hindi eti satışı yapamadıklarını ifade ettiler.

 Yılbaşı gecesi sofralarının baş yiyeceklerinden biri olan hindiye Çanakkaleliler bu sene ilgi göstermedi. Hindi etine ilgi olmamasının bir nedeni de kasapların hindi eti satışında bulunmaması. Çarşıda bulunan 10 kasaptan sadece 1 tanesi hindi eti satışı gerçekleştiriyor. Hindi eti satışlarının geçtiğimiz seneye göre azalma gösterdiğini dile getiren Dilan Et ve Tavuk Ürünleri işletmecisi Halil Birsen, vatandaşın çiftlik hindisi yerine köy hindisini tercih ettiğini ancak satışların beklediği gibi olmadığını ifade etti. Çarşı`da köy hindisinin kilogram bazlı satış fiyatı 25 TL iken, çiftlik hindisinin kilogram satış fiyatı 18 TL olarak gerçekleşiyor. Büyük marketlerde ise durum farklı. Çanakkale`de bulunan büyük süpermarketler çeşitli kampanyalar düzenleyerek vatandaşı hindi eti almaya yönelik teşvik kampanyaları yürütüyor. Büyük marketlerde hindi etinin indirime girdiği ve fiyat aralığının 13 ila 15 lira arasında değiştiği gözlemlendi. Hindi etinin özellikle yılbaşında bütün halde fırına verilip, içini garnitürle doldurulup pişirilmesi tercih ediliyor.

 
Yılbaşında neden hindi eti yenir?
Amerika’ya ayak basan ilk İngilizleri karşılayan Kızılderililer onlara hindi avlamasını ve mısır yetiştirmesini öğreterek yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmuşlar. Kızılderililer´in yardımı ile yeni hayatlarına başlayan İngilizler aradan geçen senelerden sonra hayatlarını düzene sokarlar ve ilk geldikleri gün kendilerine sofralarını açan, onlara yardımcı olan Kızılderililer´e şükranlarını sunmak isterler. İngiliz Vali William Bradford tarafından büyük bir ziyafet hazırlanır ve Kızılderililer davet edilir. Kızılderililer´in şefi Massoit, 90 Kızılderili ile bu yemeğe katılır. O günden sonra her hasat sonrasında bu yemek geleneği sürer. Her yıl Kasım ayının son perşembesi düzenlenen bu şükran yemekleri 1841 yılında Amerikan meclisinde de onaylanarak resmiyet kazanır. Aslında şükran günü yemeği olan hindi, bazı toplumlarda zaman içinde yeni yıl yemeği geleneğine dönüşür. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun