Hürkuş

08.06.2014         ercan@manyapi.comGeçen hafta bir arkadaşımdan aldığım mailde “Millet Mars’ta yaşam arıyor şu halimize bak, dün ne isek bu günde oyuz, acaba şu an kimlerin ömrünü törpülüyor bu coğrafya, hiç değişmiyoruz farkında mısın?” diye bir not bir de bir video linki vardı.  Tıkladığım link Vecihi Hürkuş’un yaşamını anlatan bir animasyondu. Hani şu ülkemize ilk sivil havacılık okulunu açan, 1930’lu yıllarda daha yirmili yaşlarda iken kendi uçağını yapan ancak yasaklandığı için uçuramayan Türk mucit Vecihi Hürkuş.
 
 
 
Hürkuş’a değer verse idik şu an ülkemiz havacılığı böyle mi olurdu? Kullandığı bütün teknolojiyi yurt dışından alan, kendi uçağını, uydusunu, füze sistemlerini kendisi üretemeyen yetmiş beş milyonluk koca bir ülke mi olurduk? (2016 yılında uçurmayı düşündüğümüz ilk yerli yapım uçağa Hürkuş adını verdiğimizi belirteyim.)
 
Videoyu izlediğimde beş dakika kadar öylece kalka kaldım. Ardında da google “nasa, mars, meraklı” diye yazdım ve saatlerce marsta dolaştım diyebilirim. (Merak edenler google earath’ta girip mars linkine tıklarlarsa marsın üç boyutlu haritasına ulaşabilirler.) Biliyorsunuz NASA 2012 yılında Mars’a bir araç indirdi.
 
 
 
Curiosity (Merak) adını verdikleri 2,5 milyar dolara mal olan otomobil büyüklüğündeki bu araç ile Mars’ta yaşam izi sürüyorlar. Üç metre boyunda dokuz kilogramağırlığında ve de iki metre yüksekliğindeki meraklı kendi enerjisini kendisi üretiyor. Üzerindeki laboratuar sistemi bizim birçok üniversitemizin laboratuarlarından daha gelişmiş desem yalan olmaz. Kameralar, kızıl ötesi sistemler, laboratuar, haberleşme sistemleri, bilgisayarı ile onlarca yıllık bir emeğin yüzlerce bilim adamının çalışmasının ürünü olan “meraklı” tam bir teknoloji harikası.
 
 
 
“Meraklı” daha şimdiden inanılmaz işlere imza attı. NASA’nın basın ile paylaşmış olduğu bilgiler bile pek çok bilim adamı tarafından olağanüstü kabul ediliyor. Üç yılını doldurmadan Mars’ta suyun izini bulan, çözünürlüğü yüksek fotoğraflar gönderen, laboratuarı ile Mars’ın yüzeyini analiz eden “meraklı” bakalım daha neleri keşfedecek.
 
Bir yanda seksen yıl sonra da olsa kendi eğitim uçağını yapmanın peşinden koşan sevgili ülkem, biryanda Mars’ta suyun ve de yaşamın peşinde koşan NASA. Hayatı ıskalamak, saray kavgaları ile ömür tüketmek böyle bir şey olsa gerek, ne dersiniz?
 

1392

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun