İHD'den çağrı "Yüzünüzü çocuklara dönün!"

24.03.2020         

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale Şubesi tarafından coronavirüsün çocuklara etkisi ile ilgili açıklama yapıldı.

 İHD Çanakkale Şubesi tarafından dünyayı etkisi altına alan coronavirüsün çocuklara etkisi ile ilgili açıklama yapıldı. Diğer il şubeleri ile ortak yapılan açıklamada savın yerinden yurdundan ettiği çocukların hayatta kalmaya çalıştığı belirtilirken, pandemiden korunmada çocuklara öncelik verilmesinin altı çizildi. Açıklamada; “Halen -sadece- yetişkinler tarafından kurgulanan bir dünyada yaşıyoruz. Eşitsizlik, ayrımcılık, yoksulluk, nefret söylemi, kutuplaşma, çatışma ve savaşların yanı sıra doğal afet, salgın vb. pek çok sorun yaşanıyor. Yaşananlardan en çok etkilenenler ise çocuklar. Olan bitenlerle ilgili düşünceleri sorulmadığı, önerileri alınmadığı için de seyirci kalmaya zorlanıyor, yok sayılıyorlar. Nesneleştiriliyor, sayısallaştırılıyor, tahakküm altında bırakılıyorlar. Hakları ihlal ediliyor! Sınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarında yaşananlar, çocukları doğrudan etkileyen ve hedef alan son gelişmeler arasında yer alıyor. Ülkelerinde süren savaşlar nedeniyle göç etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan insanlar, Türkiye Hükümeti’nin Avrupa’ya geçiş için sınır kapılarını açacağını duyurması üzerine 28 Şubat’tan bu yana sınır kapılarına ve düzensiz geçiş noktalarına doğru hareket etti. Şu anda sınırda bekleyen yaklaşık 15 bin mülteci olduğunu ve bu grubun büyük bir çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu bilmek oldukça endişe verici!” denildi.  

Savaşın yerinden yurdundan ettiği çocukların günlerdir can güvenliği olmayan koşullarda hayatta kalmaya çalıştıkları belirtilen açıklamada; “Barınma, sağlık ve temel ihtiyaçların karşılanamaması, ailelerinden ayrı düşmelerine bağlı olarak refakatsiz kalmaları veya aile birleşimlerinin gerçekleşmemesi, eğitim haklarından mahrum kalmaları, ucuz işgücü olarak görülmeleri nedeniyle kayıt dışı ve yasadışı istihdam edilmeleri, silahlı çatışmalara dâhil edilmeleri, psikolojik, fiziksel ve cinsel istismar vb. pek çok hak ihlaline maruz bırakılıyorlar. Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalık anlamına gelen “pandemi” niteliğindeki coronavirüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili gelişmeler Türkiye’de de kaygıyla takip ediliyor. Hastalıkla ilgili alınan önlemler, kamusal alanda oluşan algı ve dolaşan bilgiler de çocukları doğrudan etkiliyor. Bizler, çocukları doğrudan etkileyen durumlarda başlangıç noktasının “çocuğun yüksek yararının gözetilmesi” olması gerektiğini ısrarla ve inatla hatırlatıyoruz! Karar vericilerin ve uygulayıcıların başta sınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarındaki çocuklarla ilgili olarak eylemliliklerine, Türkiye’nin de taraf olduğu ve 30. yılını dolduran Çocuk Haklarına dair Sözleşme doğrultusunda yön vermelerini talep ediyoruz” denildi.
 
“Hiçbir çocuğun zarar görmemesi ilkesinden hareket edilmeli”
Çocukların korunması için taleplerin sıralandığı açıklamada; “Başlangıç olarak da, hiçbir çocuğun zarar görmemesi ilkesinden hareketle; Çocukların bir an önce ebeveynleriyle birlikte güvenli alanlara ulaşımlarının  sağlanmasını. Hijyenik bir ortamda koruyucu, önleyici ve tedavi edici sağlık hizmetine erişimlerinin kolaylaştırılmasını. Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını. Çocuklarla ilgili; ötekileştiren, kutuplaştıran, rekabete dayalı ve şiddet kültürünü besleyen söylem ve haberlerin yapılmamasını. Hiçbir çocuk dışarıda kalmayacak şekilde planlama ve önceliklendirme yapılmasını. Tüm sürecin kapsayıcı, şeffaf, hesap verebilirlik ilkeleriyle işletilmesini talep ediyoruz!” denildi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1691
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1475