İHD: "Gözaltında taciz iddiaları yargıya taşınıyor"

27.11.2021         

Çanakkale'de gerçekleşen ve polisin müdahale ederek 14 kişiyi gözaltına aldığı eylemin ardından İHD açıklama yaptı. Gözaltına alınan, sonrasında ise serbest bırakılan bazı kadınların başvuruda bulunduğu belirtilen açıklamada, gözaltında "tecavüz tehdidi" ve "cinsel saldırı" yaşandığına ilişkin iddialarla ilgili hukuki sürecin başlatıldığı ifade edildi.

Önceki gün gerçekleşen "Geçinemiyoruz" eylemi, polis müdahalesi ve 14 kişinin gözaltına alınması ile noktalandı. Gözaltına alınan 14 vatandaş, gece geç saatlerde serbest bırakılırken, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi konuyla ilgili başvurular olduğunu ifade ederek açıklamada bulundu. 

"Taciz ve tecavüz tehdidi iddialarıyla ilgili hukuki süreç başladı"
Çanakkale`de Mümtaz Pirinççiler Meydanı`nda hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek ve erken seçim talebini dile getirmek için toplanan ve polisin müdahale ettiği eylemde katılımcılar polis ablukasına alınmıştı. 14 kişinin gözaltına alındığı ifade edilen İHD açıklamasında; "Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir kadın avukat, gözaltı aracındayken, kendisinin avukat olduğunu ifade etmesi üzerinde, bir polis memurunun kendisine tecavüz tehdidinde bulunduğunu, bir diğer kadın da aynı polisin, vücuduna temas ederek cinsel saldırıda bulunduğunu ifade etmiş, her iki kadın da bu konuda gerekli hukuki süreci başlatmıştır" denildi. 
 
"Bu korkunç saldırıyı kınıyoruz, hukuki sürecin takipçisi olacağız"
Gözaltındaki kadınlara yönelik böyle bir olayın gerçekleşmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilen İHD açıklamasında, insanların demokratik taleplerinin değil; barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edilmesinin suç olduğu belirtilerek, "25 Kasım Kadına Yönelilk Şiddetle Mücadele Günü arifesinde yaşanan bu korkunç saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyoruz" denildi.
 
"O polislerle ilgili soruşturma yürütülmeli"
Anayasal barışçıl gösteri hakkını kullanmak isterken, gözaltına alınanlar hakkında soruşturma sürecine son verilmesi istenerek, "Gözaltına alınanlara karşı; darp, hakaret ve cinsel saldırı gibi işkence mahiyetinde eylemlerde bulunan, gözaltı talimatını veren tüm kolluk mensupları hakkında etkili bir soruşturma yürütülerek haklarında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanmasını talep ederiz. Hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ve tüm aşamalarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ifade ediyoruz" denildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER