İYİ Parti İl Başkanı Yıldızlar: "Mizahtan başka çaremiz kalmadı"

19.02.2021         

İYİ Parti Çanakkale İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Çanakkale'de Çarşı Caddesinde dükkânların önünde biriken karı mezar şekline getiren esnafın, üzerine 'Esnafın ruhuna el Fatiha' yazmasını değerlendirerek: "haklı çaresizliğin mizahına gülmekten başka bir şey de kalmadı geriye" dedi.

Çarşı Caddesi esnafı sokaktaki kar birikintisine `esnafın ruhuna el Fatiha` yazarak içinde bulundukları ekonomik krizin mizahını yaptı. Başkan Yıldızlar, esnafın içinde bulunduğu durum için mizahtan başka çaresinin kalmadığını söyleyerek açıklama yaptı. İnsanların ağlanacak haline güldüğünü belirten Yıldızlar; "Çanakkale esnafı yaşadığı ekonomik krizi yağan kar ile çok farklı ifade ediyor. Çarşı Caddesinde dükkânların önünde biriken kar ile mezar şekline getiren esnaf, daha sonra bunun üzerine `Esnafın ruhuna el Fatiha` yazarak esasında sesini duyurmaya çalışıyor. Pandeminin ilk günlerinden bu güne İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı olarak esnafın bu duruma geldiğini, durumun giderek daha da kötüye gideceğini söyledik ve söylemeye devam ediyoruz. Esnaf içerisinde çekinen olsa da onlar da artık kepenk kapatılan dükkânlarını, kredi borçlarını, vergi borçlarını ve evlerine bir lokma ekmek götürmekte zorlandıklarını anlatıyor. Fakat ne sesimizi ne de seslerini duyan yok. Artık Türkiye`nin her yerinde ve Çanakkale`de esnaf kardeşlerimizin ağlanacak halimize gülmekten, içinde bulunduğumuz halleri mizaha dökmekten başka çaremiz kaldı mı? Sanmıyorum..." dedi. 
 
"Mücbir sebep ilan edilmesi gerekiyor"
Türkiye`de Covid-19 vaka sayılarının artması üzerine İçişleri Bakanlığı`nın genelgesiyle çok sayıda işletmenin faaliyetleri durdurulduğunu ya da kısıtlandığını ifade eden Yıldızlar; "Bu durum, normalleşme döneminde bile finansal güçlükleri aşamayan işletmelerde yeni sıkıntılar doğurdu. Bu sıkıntılardan en çok etkilenen kesimlerden birinin de esnaf olduğunu vurgulayan Yıldızlar şunları ifade etti: "Restoranların tamamen paket servise geçmesi, hafta içi ve hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları bazı işletmelerin gelirlerini tamamen ortadan kaldırıyor. Güç durumda olan mesela masa müşterisi olan binlerce restoran var. Bunlar şu anda hizmet veremiyorlar ve gel al ya da paket servisi ile şu anda masa müşterisi potansiyelinin yüzde 30`unu yakalamış vaziyetteler. Onlar için yeniden mücbir sebep ilan edilmesi gerekiyor. Bu süreç içerisinde buralarda çalışan insanlar da işsiz kaldı. Esnaf kardeşlerimizi içinde bulundukları sıkıntıdan kurtaracak çözümler bulmalıyız, bunun için çok geç kaldık. Ancak zararın neresinden dönsek kardır" dedi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale'nin iki patronu!
25.02.2021    4993
On Numara - Yusuf Eroğlu
22.02.2021    751