İl Hıfzıssıhha Kurulu bugün karar verecek

28.02.2021         

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, ülke geneli risk gruplarının açıklanmasının adından kısıtlamalarla ilgili kararları risk grup seviyesine göre il valilikleri belirleyecek. 'Yüksek Riskli' grup içerisinde yer alan Çanakkale için Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, bugün yapılacak kabine toplantısı sonrası İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Salık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık koronavirüs vaka oranlarını açıklamış, Çanakkale yüz binde 43,76 oranla yüsek riskli grup içerisinde yer aldı. Çanakkale Valiliği`nden konuyla ilgili yapılan açıklama yapıldı. Çanakkale`nin 4 ayrı grup (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) arasından yüksek riskli grup arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, yüz yüze eğitime 2 Mart itibari ile başlanacağı belirtildi. 1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilin içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre, Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımların atılacağı belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada; "Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir" denildi. 
 
"Yüzyüze eğitime 2 Mart itibari ile başlanabilecek"
Eğitim öğretime 2 Mart tarihi itibari ile başlanacağı ifade edilen açıklamada; "İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine`de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti. Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat`tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak`tan beri uygulanan; 8 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir" denildi. 
 
"Gerekli adımlar atılacak"
Açıklamada; "1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6074
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1630
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1135
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    847