İlginç öneri: Avrupa'ya Çebi formülü!

25.03.2020         

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, coronavirüs nedeniyle Süper Ligin tescil edilememesi halinde, takımların Avrupa'da 5 yıldaki başarı sıralamasına bakıp, Türkiye'yi temsil edecek takımların belirlenmesini önerdi.

 Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, yaptığı açıklamada ligin tescil edilmemesi halinde Avrupa kupalarına gidecek takımların belirlenmesine ilişkin yeni bir formül önerdi. Bahsi geçen durumda takımların son 5 senedeki başarılarının kıstas alınması gerektiğini savunan Çebi, şunları söyledi.

"Avrupa kupaları en büyük sorun. UEFA ve FIFA`nın karar vermesi gerekecek, beklemek lazım. Eğer ligi oynanmamış kabul edeceksek benim tercihim, son 5 yıllık kulüplerin başarı durumuna göre onlar Türkiye`yi yurt dışında temsil eder. Burada bir haksızlık söz konusu olabilir mi? Onu da şöyle ifade edebiliriz. Biz, birlik ve beraberlikten bahsediyoruz. Böyle durumlarda, dayanışma gerekir. Gerekiyorsa, hangi takım dışarıda Türkiye`yi temsil ediyorsa sağlayacağı gelirlerden sadece onun faydalanması değil, diğer kulüplere de bu konuda, mevcut oynanmış ligdeki puanları ve derecelerine göre pay verilmesini öneriyorum."
 
Kulüplerin son 5 yıldaki Avrupa dereceleri:
27 - Beşiktaş
51 - Fenerbahçe
64 - Galatasaray
71 - Başakşehir
175 –Trabzonspor
“Ligi iptal etmeye gerek yok"
Bu sözleri Yorumcu Mehmet Demirkol ifade etti Demirkol’un formülü şöyle; "Süper Ligi iptal etmeye gerek yok. Bu işi bütün dünyayla birlikte atlattığımız zaman karar verilir. Geriye 8 haftamız kaldı. Ağustosta futbolcular çalışmaya başlar. 6-7 hafta hazırlık yeterlidir. Ekim başında 1 ay içinde bu sezon bitirilir. Kasımdan itibaren de yeni sezon başlar. Ya da bu sezonu Aralık`a kadar bitirirsiniz, yeni sezonu playofflu olarak düzenlersiniz. Şimdi ligin bitimine 8 hafta kala "ben playoffa geçtim kardeşim" olmaz. Ama önümüzdeki sezonu play-off`lu yapabilirsin. Kupa usulü olur. O yüzden biz bu ligi istersek bitiririz."
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER