İlk yağışlar düştü...

09.10.2020         

Uzun süredir Çanakkale'de görülen kuraklık, baraj doluluk oranlarında tehlike sinyallerinin çalmasına sebep olurken, uzmanlar bahar ve kış yağışlarının aksaması durumunda ciddi bir su sıkıntısının yaşanabileceği uyarılarında bulunmuşlardı. Beklenen bahar yağışları kendini gösterdi. Önceki gün gece balyan ve dün gün boyu süren yağılar toprağa da nefes aldırdı.

 6 aydan bu yana düşmeyen yağışlar sebebiyle barajlar tehlike sinyalleri verirken, yine tarımsal amaçlı topraklarında sürülememesine sebep olmuştu. Çanakkale`nin tek içme ve sulama barajı Atikhisar Barajı`nda yalnıza 14 Milyon metreküp su kalırken, uzmanlar yaptıkları açıklamalarda bahar yağışlarının gelmemesi durumunda Çanakkale`yi ciddi bir susuzluk sıkıntısını beklediğini ifade etmişlerdi. Bahar yağışlarının ilki geçtiğimiz gün gerçekleşti. Gece saatlerinde başlayan yağışlar, dün gün boyunca devam etti. Uzmanlar yağışların devam etmesini umduklarını belirtiler. 

Önceki gün başlayan yağışlarla ilgili Meteoroloji Bölge Müdürlüğü`nden yapılan açıklamada vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarılarak; "Yapılan son değerlendirmelere göre; 08.10.2020 (Perşembe) günü, sabah saatlerinden itibaren Çanakkale il genelinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yerel olarak çok kuvvetli (40-75 Kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel dolu yağışı ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi. 
 
Yağışlar dolayısı ile Çanakkale cadde ve sokakları boş kalırken, yağış dışarıda olan vatandaşları da olumsuz etkiledi. Dolu yağışı uyarısına karşı vatandaşlar araçlarını güvenli bölgelere çekerken, aynı zamanda kendi önlemlerini aldılar. Bazı vatandaşların logar ızgaralarını kendi çabaları ile temizledikleri görüldü.
(Eren Aşnaz)
 

 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER