İş-Ekmek-Özgürlük!

02.05.2019         

1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü kutlamaları, kent genelinde coşku ile geçti. Eski Salı Pazarı, 1 Mayıs'ın yine başlangıç noktası oldu. Cumhuriyet Meydanı'nda konser ve halaylarla sona eren 1 Mayıs kutlamaları kapsamında DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan; "Bu, eğilmez başların, bükülmez bileklerin, yani tarihin durdurulmaz emridir. Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü, yaşasın 1 Mayıs" dedi.

 Her yıl dünya ve ülke genelinde düzenlenen ve coşkuyla kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü, Çanakkale Demokrasi Güçleri tarafından Çanakkale’de de kutlanmaya devam ediyor. 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Eski Salı Pazarı mevkiinde başladı. Eski Salı Pazarı’nda toplanan dernek, STK, siyasi parti ve oda temsilcileri, saat 14:00 civarında yürüyüşe geçti. Emniyet güçlerinin güvenlik nedeniyle oluşturduğu barikatın arkasından sırasıyla alandan çıkarak yürüyüşe geçen 1 Mayıs korteji, İnönü Caddesi istikametinde devam etti. Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanında son buldu. Yürüyüş sırasında 1 Mayıs sloganları atılırken, işçi ve emekçinin sorunlarını yansıtan dövizler dikkatlerden kaçmadı.  Çanakkale Demokrasi Güçleri’nin oluşturduğu kortej, Cumhuriyet Meydanı’na da çeşitli sloganlarla girdi. Çanakkale Demokrasi Güçleri’nin Cumhuriyet Meydanı’nda yer almasının ardından DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü basın açıklaması yapıldı. Başkan Ceylan, dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet’in şiiri ile konuşmasına başladı. Ceylan, işçi, emekçi, kadın ve gençlerin 1 Mayıs’ını kutladı. Ceylan; “’Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz`e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu,bu davet bizim... Bu memleket bizim, bu cehennem, bu cennet bizim. Bu davet bizim’ diyerek, bu meydanı dolduran işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, 1 Mayıs İççi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günümüz, bayramımız kutlu olsun! 133 yıldır dünyanın tüm meydanlarını dolduran sınıf kardeşlerimizle, aynı anda çarpan yüreklerimiz, bu gün, bu meydanda, başta 1977 1 Mayısında katledilen 34 kardeşimizi ve işçi sınıfına adanan tüm kardeşlerimizi anıyor, anıları önünde saygı ile eğiliyorum. Hepinizi Tertip Komitesi adına saygı, sevgi ve kardeşlik duygularımla selamlıyorum. Bugün, bu meydanı dolduran, Çanakkaleli işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler; bu meydanda buluşmamızın nedenlerini, emek düşmanı, sermaye ve onun temsilcilerine hatırlatmak, bu taleplerimizden vazgeçmeyeceğimizi haykırmak için buluştuk. Bu ne benim sana tepeden inme bir emrim ve ne de ayaklarına kapanıp ağladığım bir yalvarışımdır. Bu, eğilmez başların, bükülmez bileklerin, yani tarihin durdurulmaz emridir. Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü, yaşasın 1 Mayıs” dedi. 

 
“Hiç kuşkunuz olamasın; diktatörler, sultanlar, zorbalar, kalmaz gider”
DİSK Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan, 1 Mayıs alanında yaptığı konuşmada; “İşçiler, emekçiler! Çanakkale`nin yağmaya açıldığı, verimli tarım arazilerinin, altıncılara, rantçılara peşkeş çekildiği, rant uğruna, turizm adı altında, kıyılarının yağmalanmak istendiği, yapımı süren otoyol ve köprü ile, sanayi havzasına dönüştürülmek istenen Güney Marmara ile, termik santrallerle donatılıp, yaşanılamaz hale getirilmek istenen Çanakkale`nin işçileri ve emekçileri, bizler, el ele kardeşçe şehrimize, toprağımıza, suyumuza, doğamıza, emeğimize sahip çıkacağız. Demokrasi, özgürlük, adalet ve laiklik için omuz omuza barışın kenti Çanakkale de hep birlikte barış türkülerini söylediğimiz bu 1 Mayısta, bu kenti yağmalatmayacağımızı, haykırıyoruz. Hükümetin patron yanlısı icraatları, yoksul ve dar gelirlilerin hayatını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Savaşın, krizin faturası halka kesilirken, patronlara, yeni ‘müjdeler’ geliyor. Grevler yasaklanıyor, zamlar yoluyla alım gücümüz her geçen gün eriyor. Gerçek ücretler sürekli düşerken, enflasyon yüzde 30’larla ifade ediliyor. Eğitim, sağlık paralı hale getirilirken, kamu çalışanları sözleşmeli, esnek, kuralsız, can güvenliği endişesi ile çalışmaya zorlanıyor. Gençler, gelecekten umutsuz. Genç işsizlik oranı, her geçen gün artıyor. Bu düzene itirazı olan, ülkenin geleceğine dair endişe duyan, demokrasiye, barışa ve adalete hasret milyonlar hiç olmadığı kadar emeğin birleştirici ve dönüştürücü gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bizler, işçiler, emekçiler, birlik ve bütünlük içerisinde, demokrasiye ve ülkemize tüm gücümüzle sahip çıkacağımızı Çanakkale de, bu gün, bu alanda, dünyaya haykırıyoruz. Bu birlik tek adam rejimine dur diyecek, aydınlık, eşit, demokratik, barış ve adaletin inşa edileceği yarınları kuracaktır. Bizler işçiler, emekçiler sermayenin, patronların, AKP`nin ve küçük ortağının bizleri bölmek, parçalamak için kullandığı din istismarcılığına, milliyetçiliğe, mezhepçiliğe pirim vermeden yarınlarımız için, sınıf kardeşleri olarak dayanışma içinde olacağız. Bizler, emperyalistlerin çıkarları için, bölge halklarıyla düşmanlaştırılmamıza izin vermemeliyiz. Bizler her milliyetten ve her inançtan Anadolu halkları, bizler kardeşlik, eşitlik, birlik, beraberlik demeye devam edeceğiz. Bizler, dünya işçi sınıfının bir parçası olarak, yüreğimiz, yedi ana karanın tamamında, aynı coşkunlukta atmakta, yarına dair umutlarımızı hep beraber bir ağızdan çıkmışçasına farklı dillerde dillendirmekteyiz. Bizler alanları bu bayram gününde dolduran işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler; hiç kuşkunuz olamasın; diktatörler, sultanlar, zorbalar, kalmaz gider…” ifadelerini kullandı. 
(Baykal Sağlam-Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER