İş "Hiçbir lokantacımız, ithal eti lokantasında kullanamaz"

30.05.2019         

Son dönemde gıda ürünlerine gelen zamlar, vatandaşı zora sokuyor. Çarşı alışverişinden kısan vatandaş, gıdadan da kısmak zorunda kalacak. Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş; "Dışarıdan ithal hayvan getirmekle bu iş çözülmez. Şuanda hiçbir lokantacımız, dışarıdan gelen eti lokantasında kullanamaz" dedi.

Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş, ete gelen zammı değerlendirdi. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a özel değerlendirmede bulunan Oda Başkanı İş, fiyatların yüksekliğinden dolayı özellikle lokantacıların et yemekleri yapmakta zorlandıklarını söyledi. vatandaşların et yemenin yanı sıra kasapların yanından bile geçemediklerini söyleyen Oda Başkanı İş, bu sorunun ithal etle çözülemeyeceğini söyledi. Oda Başkanı İş; “Vatandaş, alışveriş yapmayı bırakın, kasabın yanından bile geçmiyor. Tabi bu durum üretimi teşvik etmeyle çözülecek. Dışarıdan ithal hayvan getirmekle bu iş çözülmez. Şuanda hiçbir lokantacı, dışarıdan gelen eti lokantasında pişirmez” dedi. YSK tarafından iptal edilen ve 23 Haziran’da yenilenmesi kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin esnafı da kötü etkilediğini ifade eden İş; “Fakat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ertelenmesi, esnafı kötü etkiledi, etkilemeye de devam edecek” dedi. 

“Vatandaş, kasabın yanından bile geçmiyor”
Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş; “Fiyatlar pahalaştıkça insanlar et yiyemiyorlar, daha da yiyemeyecekler. Esnaflar da bu durumdan şikayetçi. Lokantacı, eskisi gibi dana eti pişiremiyor. Çünkü fiyatlar aldı başını gitti. Bir işletmede bir et piştiği zaman yüzde 40 fire veriyor. Ramazan ay gelmeden önce kasapların kestikleri karkas eti 27-28 liraydı. Fakat bazı fırsatçılar, ramazan ayı içerisinde insanlar et tüketiyor diye karkas et kesimini 32-33 liraya çıkarttılar. Bir kilo ette 4-5 lira fark oluyor. Fiyatların pahalı olması, maliyetlerin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Sonuçta elektriğe, doğalgaza zam geldi ve özellikle kiralar da çok yüksek. Bir işçinin sigortası bin liraya yakın. Bu şartlar altında esnafın ayakta kalması mümkün değil. Çıkıyoruz, esnafı ziyaret ediyoruz, kimse işlerimiz iyi diyemiyor. Durum hiç iyiye gitmiyor. Fakat bayramdan sonra işlerin açılmasını bekliyoruz. Esnaf Oda Başkanı olarak, esnafın yüzünün gülmesini istiyorum. Tabi bayramdan sonra özellikle şehir dışından Çanakkale’ye tatil yapmak için gelen vatandaşlarla birlikte işlerin biraz olsun düzeleceğine inanıyorum. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ertelenmesi, esnafı kötü etkiledi, etkilemeye de devam edecek. Vatandaş, alışveriş yapmayı bırakın, kasabın yanından bile geçmiyor. Tabi bu durum üretimi teşvik etmeyle çözülecek. Dışarıdan ithal hayvan getirmekle bu iş çözülmez. Şuanda hiçbir lokantacı, dışarıdan gelen eti lokantasında pişirmez” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1521
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1381
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1353