İşgal kuvvetlerinin çekilişinin 102'nci yılı kutlandı

10.01.2018         

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Seddülbahir'den 9 Ocak 1916 tarihinde Müttefik Kuvvetlerinin tahliyesinin yıl dönümü nedeni ile düzenlenen kutlama töreni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş?un katılımı ile Seddülbahir Köyünde gerçekleştirildi.

 İşgal kuvvetlerinin Çanakkale’den çekilişinin 102’inci yıldönümü nedeni ile düzenlenen kutlama töreni, 9 Ocak Salı Günü Seddülbahir Köyünde gerçekleştirildi. Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı, AKP Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in yanı sıra siyasi parti, kurum ve kuruluş temsilcileri ile birçok STK ve dernek yöneticileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından Mehteran Takımı sahne alırken, sonrasında ’57’nci Alay’ isimli tiyatral gösterisi yapıldı. Tören, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ikramlar ile sona buldu. Alan Başkanı Kaşdemir; “102 yıl önce savaşın ilk başladığı ve savaşın bittiği noktanın olduğu yerdeyiz. Bu topraklarda tabiri caizse çeliğe karşı, et ve kemiğin galip geldiği bir mücadele yaşanmıştır. Çanakkale Ruhu, birlik ve beraberlik duygusuyla, kardeşlik duygusuyla, memleketin dört bir yanından gelen ecdadın Çanakkale`deki bu büyük vatan parçasına sımsıkı sarıldığı ve `bu topraklar bizim` dediği Çanakkale`nin geçilmez olduğunu bütün dünyaya ilan ettiği yerdeyiz” dedi.

 
“Nesillere aktarılacak bir ruhu kuşanmak üzere bir araya geldik”
Kaşdemir’in ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sadece bir anma değil, aynı zamanda sonraki nesillere de aktarılacak bir ruhu ve anlayışı yeniden kuşanmak üzere bir araya geldiklerini belirterek; “Çanakkale gelmiş, geçmiş olan bir yer değildir. Trablusgarp, Allahuekber Dağları`nda verilen mücadele, Medine ve Kudüs`te verilen mücadele tarihte kalmış olan mücadelelerden ibaret değildir. Düşman, aynı düşmandır. Bu millette aynı millettir. Dün emperyalist olarak bu milletin karşısına çıkanlar, bugün de neoemperyalist oyunlarıyla milletin karşısına çıkıyorlar. Dün Çanakkale`de mertçe karşısına çıkmaya gayret edenler, bugün 15 Temmuz ihanetleriyle milletin karşısına çıkmaya çalışıyorlar. Onun için hiç unutmayın ki Çanakkale`de, 9 Ocak 1916`daki büyük Zaferle, 18 Mart`taki büyük Zaferle, 15 Temmuz büyük zaferi arasında hiçbir fark yoktur. Büyük bir bağlantı vardır. Biz güçlü olmak zorundayız. Büyük olmak zorundayız. Birlik içerisinde olmak zorundayız. Ortak değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Tarihimize, medeniyetimize, ülkemize, insanlığımıza ve İslamlığımıza sahip çıkmak durumundayız. Eğer bunlara sahip çıkarsak Türkiye`ye karşı oyunlar kurmak isteyenler, Türkiye`ye karşı tezgahlar içerisinde olanlar 15 Temmuz`da başaramadıklarını belki bundan sonraki süreçlerde de başarmaya çalışacak olanlar derslerini alacaklardır. Bu milletin karşısına düzgün bir şekilde çıkma cesaretinde bulunamayıp, terör örgütleri marifetiyle bu ülkenin ayaklarına çelme takmak isteyenler hadlerini bilecekler. Hizaya geleceklerdir. Biz ortak hedeflerimize sahip çıktığımız sürece, ortak tarihimize, kültürümüze şuurla sarıldığımız sürece Allah`ın izniyle bu millete karşı yan gözle bakma cesaretini bundan sonra da kimse bulamayacak, kimse buna cesaret edemeyecektir” dedi. 
Konuşmanın ardından Bakan Kurtulmuş`a, Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından 57`inci Alay Sancağı ve Kocadere Şehitliğinden alınan toprak takdim edilmesinin ardından tören, Mehteran Takımı sahne alması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ikramlar ile son buldu.
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER