İsimler ve kişilikler

31.08.2014         tsavas@comu.edu.trSize bu gün bir ismin hikâyesinden bahsedeceğim. Bakalım bilebilecek misiniz kimden, pardon hangi isimden bahsettiğimi.
Çocuklarınıza isim koyarken uyarırlar, aman dikkatli olun, bu çocuk büyüyecek, ismi kişiliği ile özdeşleşek, diye. Bence çok fazla bir anlamı yok bunun. Siz hangi ismin çocuğunuza yakışacağını nereden bileceksiniz? Adam büyüdükten sonra o ismini hak edecek mi, yoksa hak etmeyecek mi?
İsim koyarken çeşitli ölçütler vardır. Dede, ata adı veya takdirinizi kazanmış bir başkasının adı ya da kardeşlerine, anne ya da baba ismine ses uyumu gibi ölçütler sayılabilir. Daha da fazlası vardır mutlaka. Ancak neticede tamamen anne ve babanın takdiri; bazen de büyük ebeveynlerin ya da ailede sözü sayılan diğer bir büyüğün. Nihayetinde bir başkasının çocuğuna hangi ismi koyacağı konusunda bize halt etmek düşer.
Bahsedeceğim isim Arapça ve anlamı “Allahın hizmetçisi”; tüm Müslüman ülkelerde yaygın olarak kullanılmasına karşın aslında bu isim İslam öncesi Arap toplumlarına dayanıyor. İsim Türkiye’de 50 ya da 60. sıradaymış ve bu isimle Ülkede yaklaşık 300 bin kişi varmış; bunların yaklaşık %15’i İstanbul’daymış...
İsmin kişiliğine ilişkin de birçok yerde birçok yorum bulabiliyorsunuz. Bu yorumların çoğu olumludur. Ama diğer isimler için de aynı şey geçerli ve bu yorumlara göre kişiliksiz kişilerin (ne güzel oldu değil mi, kişiliksiz kiş) olmaması gerekiyor. Kaç tane şerefsiz var çevrenizde farklı isimlerle anılan? Bir sürü farklı isimde farklı farklı onurdan yoksun, insanlaşamamış Homo sapiens var, değil mi ya?
Ha ben de burada bahsettiğim ismi taşıyan ve her tarafı oynayan birini tanıyorum. Bilirsiniz fareler batan gemiyi ilk terk edenlerdir. Ama bu herif daha batabilir fikri doğduğu anda gemiyi terk etti; zaten bu herif geçtiğimiz dönemin satıcılarından, ne beklersiniz ki…
Kişilikleri beş para etmez insanlar, dediğim gibi her yerleri oynayan, bunlara değer de verdik biz. Yıllarca neredeyse hiç ayırmadık, ama hiç hak etmiyorlarmış. Herif onursuz, şerefsizin biriymiş.
Ha işte bazen insanın aklına gelmiyor değil, isim koyarken dikkatli olunması gerektiği ama kardeşim bilemiyorsunuz işte. Neyse ki kimseyi ismine göre değerlendirmiyoruz artık. Değerlendirenler var mı? Ha biliyorum bazı densizler var, özellikle Evrim, Devrim, Özgür gibi isimleri anne ve babalarının neden koyduğunu sorgulayan, kişinin kendisine dahi soran densizler var. Hatta annen baban sana bu ismi takarken hiç düşünmediler mi bu günlerin geleceğini minvalinden mırıldananları dahi duyduk ve gördük…
Hani şu hikâye var ya, Peygamberin isim koyma konusunda dikkatli olunması gerektiğini söylediği ve devesini ismi uygun (!) olmayanlara sağdırmadığı konusundaki, muhtemelen bu durum o hikâyeye dayanıyor olsa gerek. Siz bu hikâyeye gerçekten inanabilir misiniz? İnsanları isimlerine göre değerlendiren bir Peygamber olabilir mi? Uydurmadır herhalde…
İsimler kesinlikle kişilikleri belirlemiyor. Kafa yapılarını da belirlemiyor. Belki ebeveynlerin dünya görüşlerini yansıtıyordur. Ancak çocuk büyüyünce nasıl bir dünya görüşüne sahip olacağı hiç de belli olmaz.
Yine de çocukların da genellikle ebeveynlerinin dünya görüşüne yakın olma ihtimallerinin diğerine göre yüksek olması nedeniyle dünya görüşü ile isimler arasında bir ilişki var sanki. Ama kişilik ile olmaması gerekir diyorum.
Efendim, dünya görüşü ile kişilik arasında da mı ilişki var? Araştırmaya değer bir konu; hangi dünya görüşü kişiliksizliği teşvik ediyor acaba?
Ha, unutuyordum, kimden, pardon hangi isimden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Çok kolay değil, bu kadar şerefsiz arasında…
Korku dağları sardı, fareler bir bir terk ediyorlar ekibi…

1591

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun