İsrail insanlık suçu işliyor

23.07.2014         tsavas@comu.edu.trObama İsrail`in kara harekatında çok titiz olacağını söyledi. Ne yazık ki Gazze Şeridi`nde trajikomik bir tiyatro sahneleniyor. İsrail kara harekatı için Hamas ve İslami Cihad`ın ateşkesi reddetmesini bahane ediyor. Ancak terör örgütü olarak gördüğü Hamas ve İslami Cihada karşı mücadele ederken savaştan bahsediyor. Halbuki terörle polisiye önlemlerle mücadele edilir.
İsrail Gazze`yi bombalarken uyarıyor; hem medya üzerinden hem de uçaklarıyla bildiriler atarak. Sivillerin kendilerini güvenliğe almalarını istiyor. Komik... Gazze Şeridinde km2`ye yaklaşık 4000 insan düşüyor. Nereye kaçacaklar ki... İsrail, Filistinlilerin bombardımandan korunmak için sığınaklarının olmadığını da biliyor.
İsrail, hastaneleri dahi bombalamaktan kaçınmıyor. Bahanesi ise buralarda füze rampalarının yerleştirilmiş olması. Sivilleri, dahası hastaları ve yaralıları öldürecek olan hiçbir eylemin hiçbir gerekçesi olamaz. Bunu bir devlet yapıyorsa suç işliyor demektir, insanlık suçu...
İsrail Hamas`ın sivilleri kalkan olarak kullandığını söylüyor. Peki, bu İsrail`e ardındaki Hamas militanlarını öldürmek için sivilleri de öldürme hakkı mı veriyor? Üstelik bu yoğunluktaki bir coğrafyada bu insanlar Hamas`ın kalkanı (!) olmaktan nasıl kaçınacaklar; yada Hamas bunları kalkan yapmamak için nereye gönderecek? Nasıl bir anlayıştır bu?
Kendisine yalnızca taş atabilecek durumda olan insanları öldüren bir devlet devlet değildir! Bunun adı terördür. İsrail teröristtir! İsrail`in öldürdüğü insanların büyük çoğunluğu sivil halktır. İsrail Gazze Şeridinde soykırım uyguluyor.
Hamas`ın, bugüne kadar etkisi neredeyse sıfır olan füzelerine karşı Dünyanın en donanımlı ordularından birisinin baskınıdır bu. Bir terör örgütüne (!) karşı üst düzeyde donanmış bir ordu, komiktir.
Ancak ne yazık ki bu komedi güldürmüyor; bu harekatta yine olan kadın ve çocuklara oluyor. Çocuklar... Geleceğimiz olan çocuklar, kutsalımız olan çocuklar; biliyor musunuz ki birçok hayvan türünde dahi yavruların dokunulmazlığı vardır. Ama İsrail ayrım yapmıyor; Filistinli kadın ve çocukları da hedef alıyor.
Hemen eklemekte yarar var. İsrail`in Filistin düşmanlığı ile, İsrail`in agresif devlet politikası ile, Siyonizm ile Musevileri aynı kefeye koymak yanlıştır. Yahudilik ile İsrail`in devlet politikasını, Yahudilik ile Siyonizmi birbirinden ayırmamak demek düpedüz ırkçılık demektir.
Gazze baskını emperyal güçlerin sahnelediği "Ortadoğu`da kaos" tiyatrosunun devamıdır. Tiyatro sahnelenirken kayıplar verilecektir (!) elbette, ne sandınız ya...
Her ölen can içimi acıtıyor, çocuklarınki bir o kadar daha acıtıyor.
Irk, dil, din ayrımı yapılmadan ölümler için tepki koymak insan olmanın gereğidir. Eğer yalnızca mazlum oldukları için taraf olmazsak bu kan ve gözyaşı dinmez. Eğer olaya sadece Müslümanlar ölüyor diye bakıyorsak insan değiliz demektir. Mazlumlar ölüyor, bugün onlar Müslüman`dır, yarın Hıristiyan, öbür gün Budist, diğer bir gün Ateist...
Çocukların öldürülmesine başta olmak üzere gelin ne olursak olalım sesimizi yükseltelim. İster Ülke içinde isterse Ülke dışında...
Çoluk çocuk ayrımı yapmadan, sivil asker ayrımı yapmadan insanları öldürenlerin insanlığından şüpheliyim. Savaşları başlatan, barıştan kaçınanların insan olmadıkların düpedüz söyleyebilirim.
İsrail`in Gazze baskınını şiddetle kınıyorum.

1346

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun