Issız kent; Çanakkale

23.03.2020         

Corona virüsü, henüz alışamasak da yaşam biçimimiz haline geldi. Gece gündüz, corona ile yatıp kalkıyoruz, hayatımızı diğer kentlilerimizle fazla temas etmeden, ama kentlilik ilişkisini de bir biçimde sürdürerek idame ettirmeyi çalışıyoruz. Oldukça düzensiz bir kent hayatı oluştu denebilir. Banka kuyrukları Çarşı Caddesinin tabiri yerinde ise tıklım tıklım olmasını sağlarken, diğer sokakların boş ve birçok işletmenin kapalı olması dikkat çekti.

 Corona virüsü için “birlikte yaşamaya alışamadığımız hayatımızın bir parçası oldu”  desek abartmış olmayız herhalde. Televizyonlar, gazeteler, internet, komşular, sokakta, alışverişte… Kısacası hayatın her alanında, her yerde tek gündem maddesi var; Corona. Hükümet ise mecbur olmadıkça dışarıya çıkılmaması gerektiğini sık sık  tekrarlarken, özellikle 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkışları yasaklandı. Eğlence mekanları ve insanların toplu olarak, bir arada zaman geçirdiği alanların faaliyetleri geçici süreyle durdurulurken, bu mekanların bulunduğu alanlar ıssızlaştı… 

 
Banka kuyrukları tehlike arz ediyor 
Birçok mekan ve alan kapalıyken bankalar yarım gün üzerinden hizmet veriyor. Sağlık tedbirleri kapsamında bankaların birkaç kişinin dışında müşterisini içeriye alamaması dışarıda uzun kuyruklara neden oluyor. Dün Çarşı Caddesinde oluşan görüntü tedirgin ederken, çarşı caddesinde çok az iş yerinin açılmış olması ise dikkat çekti. 
 
Mekanlar kapalı polis görevde
Kapalı mekanlar kenti ıssızlaştırırken, kent içi güvenliği ve tedbirleri emniyet ekipleri sağlıyor. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara kimlik kontrolü yapan ve evden çıkmamalarını söyleyen polis ekipleri, ihtiyaç halinde ekip çağırarak yurttaşların evlerine gitmesine yardımcı oluyor. 
 
Sağlıkçılara teşekkür, her akşam 21’de!
Her akşam saat 21’de balkonlardan ve pencerelerden sağlık personeline teşekkür ve moral alkışı yapılıyor. Tüm Türkiye’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da destek verdiği alkış eylemi her geçen gün büyürken, corona ile mücadele konusunda kendi sağlıklarını hiçe sayarak emek harcayan sağlık personeline moral oluyor.
(Zeynep Kocaman)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Salgın tehdidi geçmedi
28.05.2020    2735
Turizmciler çözüm arıyor
27.05.2020    1300