İşsizler özel sektörde aradığını bulamıyor

14.06.2017         

İşsizliğe çözüm bulmak için başlatılan istihdam seferberliğine karşın 5 ayda işsizlik maaşı için 563 bin kişi başvuruda bulundu. Bu kişilerden yaklaşık 291 binine maaş bağlandı. Çanakkale'de işsizliğin son durumu yapılan çalışmaları ve işsizlik maaşı için başvuranların sayısını İŞKUR İl Müdürü Yardımcısı Mustafa Höke, gazetemiz Olay'a değerlendirdi. İşsizlik ödeneği başvuru sayısında geçen yılın aynı ayına göre artış olmadığını ifade eden Höke, en büyük sorunun ise işçi açığı olmasına rağmen, başvuranların kamu kurumları haricinde özel sektörü tercih etmemeleri olarak gösterdi....

 Türkiye genelinde, işsizlik maaşı için başvuran sayılarında ciddi bir artış yaşandı. Türkiye’de 5 ayda 563 bin kişi işsizlik maaşı için başvuru yaparken, bu sayıdan 291 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı. İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mustafa Höke, Çanakkale’de işsizlik maaşı alan sayılarını ve son istihdam oranlarını değerlendirdi. 2015 yılı Mayıs ayında bin 512 kişinin işsizlik maaşı alırken, 2017’nin aynı ayına göre 283 kişinin başvuruda bulunduğunu, bunlardan bin 307 kişinin işsizlik maaşı aldığını belirtti ve istihdam çalışmalının arttığını ifade etti. Höke,  birçok ilçede açılan stantlarla vatandaşları işsizlik konusunda bilgilendirme çalışmalarını hızlandırdıklarını vurguladı. Höke, diğer illerde dâhil olmak üzere yaşanan en büyük sorunun iş başvurusu yapanların özel sektörde çalışmak istemedikleri olduğunu söyledi. Kamu kurumlarına alım olduğunda ciddi bir başvuru artışı yaşandığını ifade eden Höke, iş arayanların özel sektörde çalışmayı tercih etmediğini ifade etti. Höke konu ile ilgili olarak; “Birçok açık var birde işsizimiz var ama eşleştirmede bir sorun yaşıyoruz. İnsanlar özel sektörde bekledikleri şartları bulamadıkları için mesela mesai saatleri, ücret almalarda sıkıntılar yaşıyorlar” dedi.  Son dönemde istihdam ile ilgili yapılan çalışmaları anlata Höke; “Vatandaşın, işverenin ayağına hizmet götürme çalışmalarımız var. Çalışanlarımız her yerde stant açıyorlar. İlçelere, Kaymakamlıklarla, belirli yerlere gittik. Vatandaşın sormak istediği, almak istedikleri bilgi varsa onlara hizmet götürmek istedik Ramazan dolayısı ile iftar çadırlarını kurulduğu yerlere gidip stant açıyoruz. Orada vatandaşa bilgilendirme yapıyoruz. Oralarda gerekli bilgiyi verip, ihtiyaç varsa buraya yönlendirip gerekli işlemleri tamamlıyoruz. Ev ziyaretleri yapıyoruz. Emeklilere, engellilere, gazi, şehit yakınlarına ihtiyaçları varsa onları karşılıyoruz. Bu çalışmalar yoğun bir şekilde deva ediyor” dedi.

 
“Yapılan çalışmalar ile istihdam eğim programlarını hazırlıyoruz”
Çanakkale’ye 150 kişilik bir ihtiyaç ödeneği geldiğini ve ihtiyaç duyan kamu kurumlarına bu paylaştırıldığını ifade eden Höke;  “Hemen hemen tüm ilçe belediyeleri, Tarım il Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü var. Buralara ihtiyaç duydukları miktarda eleman seçmesi var. Bunların maaşları asgari ücret tutarında İŞKUR tarafından ödeniyor. Sigortaları yapılıyor. Yılsonuna kadar ihtiyaç duyulan alanlarda, temizlik, altyapı, çevre düzenlemesi işlerinde çalışacaklar. Bunun yanında yoğun bir şekilde engelli görüşmeleri yaptırıyoruz. Firmaları buraya davet ediyoruz, açığı olan firmalar ile engellileri davet ederek bir gün randevu vererek onları bir araya getiriyoruz. Türkiye genelinde yaptığımız iş gücü piyasası talep araştırması var. Çanakkale’de belirlediğimiz 40 tane firma var. Bu 40 firmaya senede 4-5 defa gidip istihdamla durumlarını takip altına alıyoruz. İş gücü piyasasında gidişatın nasıl olduğuna dair, Türkiye geneli ile ilgili bir fotoğraf çıkıyor. Buradan çıkan sonuçlara göre bir sonraki yılın istihdam, eğitin planlamaları yapılıyor” şeklinde konuştu.
  
“İşsizler, kamu kurumlarını tercih ediyor”
Çanakkale’de yoğuna bir işgücü açığı olmasına rağmen başvuru yapanların maaş, sigorta vs gibi sıkıntılar nedeni ile özel sektörü tercih etmediği açıklayan Höke; “Şu an Çanakkale’de 310 firmanın açığı iş ilanı var. Toplamda 500-600 kişilik bir açık iş durumu var. Çanakkale’de turizm sezonu açıldı, daha çok garson, aşçı yardımcısı, servis elemanı gibi alanların yüzde 60-70’i bu kapsamda olan ilanlar. Bu anlamda Çanakkale’nin bir ihtiyacı var. Biz İŞKUR olarak turizm sektörünün ihtiyacını karşılamak için aşçı yardımcılığı ve garsonluk mesleğinde sürekli kurs düzenliyoruz. Hemen hemen bütün otellerimizde işbaşı eğitim programı dediğimiz bir programımızı düzenliyoruz. Elemanı yetiştirme sürecinde maaş desteği sağlıyoruz. Sigorta primlerini yatırıyoruz. Bizim bir sıkıntımız var. Kamu kurumalarında alım olduğu zaman çok başvuru oluyor. Örneğin toplum yararına programlara çok fazla başvuru var. Özel sektör ilanlarına çok başvuru olmuyor. Bir arkadaş program başvurusunu kaçırmış ancak özel sektörde çok fazla açık olduğunu söylediğimizde kendisi başvuru yapmadı. Hiç bakmadan gitti. Kamu kurumlarında yapacağı iş temizlik işi vasıflı işler değil. Niteliksizde olsa kamu kurumlarına başvuru olduğu zaman çok başvuru var. Özel sektörde diyelim ki garson ihtiyacı var seni yetiştirirler dedik. Gelen arkadaşın bir vasfı da yoktu. Ama onlarla ilgilenmiyorlar. Birçok açık var birde işsizimiz var ama eşleştirmede bir sorun yaşıyoruz. İnsanlar özel sektörde bekledikleri şartları bulamadıkları için mesela mesai saatleri, ücret almalarda sıkıntılar yaşıyorlar. Kurumsal olmayan firmalarda bir patronla muhatap oluyorlar. Patron gel diyor geliyor, git diyor gidiyor. Bu tür durumlar işçi açısında kamu kurumlarını daha cazip hale getiriyor. İş verenlerinde ciddi bir eleman sıkıntısı var. Bir tane işverenimiz günledir geliyor. 20 kişiye telefon ettik, sürekli bir niteliksiz işçi arıyor. Ancak 20 kişiden sadece bir kişi görüşmeye geldi. Böyle bir sıkıntı var. Bu konuda hakikaten zorlanıyoruz.  İşverenin istediği nitelikte eleman çalışma şartları, işçinin beklentileri uyuşmadığından dolayı bu eşleşmede sorun var. Çanakkale’nin biraz daha gelir seviyesi yüksek olduğu için insanlar biraz daha rahat edebilecekleri işler arıyorlar. Türkiye’nin diğer illerinde de bu tür sıkıntılar var” dedi.  
 
“Başvuru için kriterler karşılanmalı”
İşsizlik başvurusu için belirli kriterlerin karşılanması gerektiğinin altını çizen Höke; “600 gün primi yatmış olacak, kesintisi olamayacak. Birde işveren tarafından işten çıkartılmış ya da geçerli bir sebep ise işten ayrılmış olacak. 600 gün primi yatmışsa 6 ay, 800 gün primi yatmışsa 8 ay, Bin gün ve yukarısında yatmışsa 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyorlar. Son 120 gününde hiçbir şekilde kesintisi olmayacak. Bunun haricinde başvuranlar bizde işsizlik maaşı alamıyorlar. Geçen yıla göre bir düşüş var” açıklamasını yaptı.
  
“Çanakkale’de işsizlik oranı düştü”
İstihdam seferberliği kapsamında işverenlere ciddi teşvikler çıkartıldığını söyleyen Höke, son olarak;  “Sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Çanakkale’de biz istihdam artışı hedefini yüzde 7 olarak koymuştuk. Türkiye genelinde yüzde 5 istihdam hedefi varken, biz Çanakkale’de yüzde 7 koyduk. Yılın ilk yarısında Mayıs ayı itibari ile bu sayı 7 bindi. Çanakkale’de çalışan 4 a’lı 80 bin civarında işçi var. Bunun yüzde 7’si, 7 bine tekabül ediyor. Mayıs ay içersinde yaklaşık 6 bin kişi işe girdi. Bu ciddi bir rakam. Beklentilerimizin çok üstünde oldu. Buda işsizlik oranını ciddi anlamda düşürecektir. Henüz açıklanmadı ancak açıklanınca bunu göreceğiz. Şubattan itibaren teşvikler başladı. Mayıs ayı ile birlikte düşüş olacaktır. Yılsonunda Bakanlığımızın da açıklamaları var. Piyasayı bu anlamda biraz rahatlattı. 15 günde bir telekonferans yöntemi ile Bakanlıkla görüşme yapıyorlar. 81 İl Müdürü ve SGK Müdürleri toplanıyor. İstihdam artışları takip ediliyor. Senenin ikinci yarısı için istihdam seferberliği gündemine iş güvenliği konusu getirildi. Tüm illerde iş güvenliği bilgilendirme toplantıları yapılacak. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması ve iş kazalarının azaltılması için yoğun bir çalışma toplantısı yapılacak. Senenin ilk dönemi istihdam yoğunluklu çalışıldı. İkinci dönemi iş güvenliği yoğunluklu çalışılacak. Bununla ilgili bir planlama yapıyoruz” dedi.      
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER