İşsizlik ve borçlanma arttı

14.10.2020         

Pandemi süreci ile birlikte uzmanlar, vatandaşların tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarında yaşanan artışın devam ettiği açıklamasında bulunurken, Çanakkale'de 6 bin 941 vatandaşın kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunduğu, bunların 2 bin 279'unun işsizlik ödeneği hakkedişini almaya hak kazandığı belirtildi.

Pandemi süreci ile birlikte ekonomik krizin yükü devam ederken uzmanlar, vatandaşların özel finansman şirketlerine olan borcunun her ay artmaya devam ettiği görüşünü paylaştılar. CHP TBMM Grubu tarafından hazırlanan ekonomik raporda, Yurttaşın borcunun 25 Eylül-2 Ekim haftasında 4 milyar lira artarak 810.3 milyar liraya yükseldiği, bu borcun 676 milyar lirası tüketici kredilerinden, 134.3 milyar lirası kredi kartlarından kaynaklandığı açıklandı. Aynı dönemde, tüketici kredilerinin 1.8 milyar lira, kredi kartı borçlarının ise 2.2 milyar lira arttığı belirtildi. Yine yurttaşların bankalara olan borcunun yılın ilk 9 ayında yüzde 37.2 oranında büyüdüğü ifade edilirken, bu yıl 4 milyon 503 bin yeni icra dosyasının geldiği açıklanadı. 

Borçlanmanın yanı sıra pandemi süreci ile birlikte işsizlikte de artış yaşandığı ifade edildi. İŞKUR verilerine göre Çanakkale`de Eylül ayı içerisinde 6 bin 941 vatandaş kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulundu. Verilerde yer alan bilgilerde başvuruda bulunana vatandaşlardan 2 bin 279`unun işsizlik ödeneği hakkedişini almaya hak kazandığı belirtildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER