İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına tepkiler sürüyor

24.01.2023         

Çanakkale Barosu, İsveç'te Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılması kınandı. Açıklamada, "Bir dine ve inancın kutsalına yapılan saldırılar özgürlük ifadesi veya özgürlüğün bir yansıması değil aksine vicdana, hukuka ve insanlığın ortak değerlerine yönelik birer saldırıdır" denildi.

Türkiye Barolar Birliği ve Barolar, İsveç`te Kur`an-ı Kerim yakılmasına tepki gösterdi. Aralarında Çanakkale Barosu`nun da bulunduğu açıklamada ortak birikim ve değerleri ile inanç özgürlüğü konusundaki hassasiyetin savunulduğu kaydedebilerek, "Barışın, adaletin ve hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla bu saldırıyı ve benzerlerini kınıyor herkesi hukukun sınırları içinde kalmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
 
"Kur`an-ı Kerim`in yakılması eylemi açık bir nefret suçudur"
Açıklamada, 15 Mart tarihinin "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" ilan edilmesinin önemine değinilerek, İsveç`in başkenti Stockholm`de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde siyasetçi olduğu belirtilen bir şahıs tarafından Kur`an-ı Kerim`in yakılması eylemi açık bir nefret suçudur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu`nun 15 Mart 2022 tarihinde aldığı kararla 15 Mart tarihini, `Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü` ilan etmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır" sözlerine yer verildi.
 
"İnsanlığın ortak değerlerine yönelik birer saldırıdır"
Açıklamada ayrıca şu sözlere yer verildi, "Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak inanç özgürlüğünü savunma sorumluluğumuz ile bir kez daha hatırlatırız ki; evrensel hukuk, insan hakları ve tüm hukuk birikimi inanca saygıyı ve özgürlüğün sınırlarını ortaya koymuştur. Bir dine ve inancın kutsalına yapılan saldırılar özgürlük ifadesi veya özgürlüğün bir yansıması değil aksine vicdana, hukuka ve insanlığın ortak değerlerine yönelik birer saldırıdır."
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER