Juluze versus Firide

18.06.2014         tsavas@comu.edu.trVaktiyle Tekirdağ’da bir hocamız vardı. Bir dönem dekanlık da yaptı. Hatta bir gecede profesör ve bir gecede dekan oldu. Ancak biraz rahatsız bir psikolojiye sahipti. Nasıl derseniz artık, anlatması gerçekten çok zor.
En yakın çevresindeki insanlara zulmederdi. Çok iyi olduğu insanlar da vardı. Ama zulmettiği kişi çevresinden uzaklaştığında diğerine geçerdi. İsterse bu kişiyle canciğer olsun, mutlaka zulmedecek bir neden bulurdu. Hiç kimse güvende değildi bu konuda. Bu gün çok iyi olabilirdiniz onunla ancak yarının ne getireceği hiç belli olmazdı.
Hem de zulüm ki ne zulüm. Resmen komplolar kurardı çevresine, hiç kimseyi ayırmadan. İnce ince düşünürdü nasıl zarar versem diye insanlara.
Hasta olması gerekiyor bu tür komplolarla çevresine zarar vermesi için bir kişinin… Demek ki hastaydı. Hastalığını değerlendirebilecek bilimsel ve teknik altyapıya sahip değilim. Hastalığının adını da bilmem mümkün değil ancak dedim ya, normal bir insanın düşünmediği şeyleri düşünürdü zarar verme anlamında.
Ama en önemli özelliği dost edinememesiydi. Kesinlikle hiç kimse zulmünden muaf değildi. Er ya da geç mutlaka zulmüyle tanışıyordu.
Hocamız artık yaşamıyor. Hayırla anan var mıdır, bilmem; şimdi nerededir, onu da bilmem.
Hayırla anılmayan çok kişi var mıdır acaba?
Reklamın iyi kötüsü olmaz mı diyorsunuz?
Valla doğru söylüyorsunuz, şu üç günlük ömürde hayırla anılmamayı göze alarak her tür şerefsizliği yapabilen çakalların varlığı bunun kanıtı olsa gerek.
Ha aslında bu yazıda amacım bir kişinin nasıl anıldığı değil. Amacım bazılarının dikkatini çekmek; yukarıda andığım hoca gibi sıkıntılı kişilerin ne denli tehlikeli olabilecekleri... En önemlisi de bu türlerin minnet duygularının falan olmadığı ya da olamadığı demek daha doğru aslında...
Siz bunu daha önce gördünüz mü? Ha tabi ya, adam en yakınındakini harcadı, harcamaya da devam edecek. Yalnız bunu hala göremeyenler var.
Nasıl dediniz, bunlar aslında çok iyi biliyorlar mı olabilecekleri? Sıkmıyor mu? Korkularından mı kıpırdayamıyorlar bunlar? Demeyin yahu, ya nema falan da vardır biraz. Hani biraz da kompleks vardır bunlarda, kompleks olmasa zaten birçok şerefsizliğe meyil edemezler.
Kork, sıra sana da gelebilir!

1419

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun