KENDİMİZİ SEVMEYİ UNUTMAK

27.02.2020         

"Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir romantizmin başlangıcıdır." Oscar Wilde

 

 
Kendinizi sevmeniz gerektiğini kaç kez duydunuz? Gerçek şu ki, kendinizi severseniz başkalarını da sevebilirsiniz. En azından böyle derler. Siz ne düşünüyorsunuz?
Kendinizi sevmek bu kadar muhteşemse, niçin hep tersini yapmayı seçiyorsunuz? Kim kendini sevmemeyi seçer ki? Bu yazıda bu iki sorunun cevabını vereceğiz.
Kendinizi sevmemeyi seçmek..
Belki de hiç başınıza gelmedi, fakat çoğu zaman olumsuz bir durum ya da an yaşadığımızda, yapmamız gerekenin tersi yönde hareket etme eğilimi gösteririz. Niçin bunu yaparız? Acı vermekten ve çekmekten keyif mi alırız?
Basitçe söylemek gerekirse, bu bizi inciten şeyle yüzleşmenin mazoşistçe bir şeklidir ve onu kontrol altına alma çabamızdır.
Kendinizi sevmemeyi seçmenizin sebebi belki de başkalarının sizin için düşünmesinin daha kolay olmasıdır. Kendinizin değil, başkalarının önemli olduğunu düşünürsünüz. Bunun sebebi nedir biliyor musunuz?
1. Mazeretler
Sevilmemek için bin bir sebebiniz var: Bunu hak etmiyorsunuz, önemli değilsiniz, daima problemsiniz, vs. Bu ve diğer mazeretler sizi kendinizi sevmekten alıkoyar ve başkalarının da sizi sevmesine engel olur. Bu sizi yavaş yavaş derin bir mutsuzluk içine batırır.
2. Risk almamak
İlk bakışta risk almamanın olumlu bir şey olduğunu düşünebiliriz, fakat tam tersidir! Reddedilme riskinden kurtulmak için arkadaş edinme ya da romantik partnerler bulma riskini almamak olacak iş değildir! Risk almak hayatın bir parçasıdır, çünkü ya işe yararsa? Ya mutlu olursanız?
3. İleri gitmemek
Saplanıp kalmak, herşeyin değişeceği korkusuyla yerinde durmak, çoğumuzun yaşadığı bir korkudur. Rahat alanınızın dışına çıkın! Güvende hissediyorsunuz, fakat aslında hiçbir yere gitmiyorsunuz! İlerleyebilmek için daha fazlasını bulmak zorundayız. Eğer bulacak bir şey yoksa, hayatımız anlamını kaybetmeye başlar ve kim böyle mutlu yaşayabilir ki?
4. Kurbanı oynamak
Kendinizi sevmemenin yanı sıra, insanların sizin için üzülmesi, başka deyişle size acımaları hoşunuza gider. Kendinizi bir kurban olarak düşünmek size daha iyi hissettiriyor mu?
Hissetmeye çalıştığınız bütün o acının ardında gizli bir hayal kırıklığı ya da önemli bir korku vardır. Başkalarının incitici sözlerinde teselli bulmak ve bundan beslenmek yerine, değişin! Başka yollar da var, bu yüzden kendi içinize kapanmayın ve ilerlemeye devam edin!
5. Kendiniz için üzülmek
Bilerek kendinizi sevmemeyi seçtikten sonra, bir de kendiniz için üzülüyorsunuz! Bu bir kaçış yolu gibi duruyor, fakat bu daha ne kadar devam edebilir? Değişim, farklı olma fikri sizi korkutuyor.
Korkuyla başka bir şekilde yüzleşmeye başlamanız gerekiyor. Saklanmaktan vazgeçmeye çalışın! Bir kaçış yolu aramayın: Dönün ve kaçtığınız her neyse onunla yüzleşin. Şimdi tam zamanı.

4557

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    583