KİLİT PARTİ BDP

12.01.2015         hasankucukoba@gmail.comKadın hamileymiş Dervişe sormuşlar, sence kız mıdır erkek midir?
Derviş demiş ki! ya kız olur ya erkek.
2015 Seçimleri baraj gölgesinde, tartışmalı olarak geçecek gibi gözüküyor. Kimilerine göre bu sistem Avrupa ülkelerinde de var dense de, tartışmanın boyutunu değiştirmiyor. Esas sorun seçim barajı değil. HDP barajı aşarsa ne olur, aşmazsa ne olur meselesi Anayasa Mahkemesi ile başlayan bu tartışma muhalefet partilerine İlaç gibi geldi. AKP’nin HDP’yi barajın altında imiş gibi göstermesi, şüphesiz BDP’nin de oylarını alarak Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşmak istemesidir. CHP deki itirazın gerekçesi: BDP barajı aşamazsa seçim şaibeli hale gelir....Kriz çıkar. Esas dert o değil. BDP barajı aşamazsa oyların çoğu AKP’ye gidecek ve Anayasayı değiştirip, başkanlık sistemine geçecekler. Haklı korkunun temeli burada. MHP oldukça rahat BDP barajı aşmazsa niçin kriz olsun, geçmişte barajı aşamayan çok parti oldu, kriz mi çıktı deniyor, kendilerince bir gerekçe bulmuşlar. Diyelim ki BDP barajı aştı. .AKP tek başına iktidar olamadı, Kiminle koalisyon kuracak? Tabi ki ...tabandaki doku benzerliğinden dolayı MHP ile. AKP dönüp Kürtlere demez mi? Siz benim iktidar olmamı engellediniz bu nedenle ben MHP` li bir koalisyonda Çözüm sürecini askıya alıyorum. Bu bir ihtimal olarak gözüküyor. Tabi BDP’nin dışarıdan destekleyebilecek sayıya ulaşamazsa. Diğer bir ihtimal de geçmişte pratiği görülmüş olanıdır. Herkes iktidar olabilmek için bazı ödünler vermek zorundadır, BDP barajı aşar AKP , MHP ile koalisyon olursa Çözüm süreci Devlet projesi ise, bu soruna en çok karşı çıkan MHP ye idamı kaldırttıkları gibi. Gel bu sorunu çöz derler. Bunlar hep yaşadığımız şeyler.
Kim neyi kaşıyarak iktidar olmuşsa iktidara geldiğinde, o sorunu onun eliyle bertaraf ederler. Tıpkı İdamı MHP’nin koalisyon döneminde kaldırttıkları gibi. En bariz görüneni: Diyet borcu olarak Gülen Cemaatini T. Erdoğan hükümetine temizletmeleri bunların en çarpıcı olanıdır. Kürt sorunu Türkiye `nin en köklü sorunudur.komşu ülkelerde bunca mesele varken Devletin birinci önceliği demektir.
Birinci ihtimal : BDP barajı aşamaz , AKP tek başına iktidar olursa, zaten eli mahkum bu sorunu çözmek zorunda. İkinci ihtimal BDP Barajı aşar AKP, MHP ile koalisyon kurarsa ön şart olarak bu sorunun çözümü karşılığında iktidar ortaklığı olacaktır.
Buraya kadar ki kısmı durum tespitidir.olması gerekeni sorarsanız? Her iki ihtimalde de Kürt sorunu seçim sonucu kurulacak hükümetin birinci önceliğidir. Bulunduğumuz bu kaotik ortamdan Türkiye’yi rahatlatacak en doğru sonuç merkez sol bir iktidarın oluşmasıdır. Aslında Dünya`da ve Türkiye `de ki siyasi konjektör buna uygundur. Ülkemizde ortam bu kadar gerilmişken halkın buna seyirci kalacağını, tavırsız kalacağını da düşünmek istemiyorum.

1285

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun