KOSGEB gün geçtikçe büyüyor

08.11.2016         

2011 Eylül ayı itibariyle faaliyetine başlayan KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Çanakkale Şubesi yatırımcı ve girişimcilere olan desteğini gün geçtikçe arttırıyor. Gazetemize konuşan KOSGEB Çanakkale Şube Müdürü Yusuf Harbi; `Bize başvuru yapan girişimci işletmelerin sayısı her geçen gün artmakta` dedi.

 KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunarak ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak amacıyla kurulan KOSGEB, her geçen gün girişimci adaylarına ve işletmelere olan desteğini katlayarak arttırıyor. 2015 yılına göre destek tutarlarında hemen hemen yüzde 50 artış yaşayan KOSGEB`e olan ilgi de verilen destek ile birlikte paralel olarak artış gösteriyor. Girişimci adayları ve işletmeler tarafından bilinirliklerinin her geçen gün artarak devam ettiğini dile getiren KOSGEB Çanakkale Müdürü Yusuf Harbi destek programlarına olan ilginin Çanakkale`de yoğun olduğunu söyledi. Yusuf Harbi; "Desteklere Çanakkale`de yoğun ilgi bulunuyor. KOSGEB tarafından gerçekleştirilen uygulamalı girişimcilik eğitime katılarak sertifika alan girişimci adaylarının sayısı ve akabinde işletmesini kurup bize başvuru yapan girişimci işletmelerin sayısı her geçen gün artmakta. Destek tutarlarımızda da ciddi artışlar söz konusu oldu. Örneğin geçen yıla göre bu yıl yüzde 50 oranında bir artış yaşandı. Bunların giderek daha da artacağını ümit ediyoruz." dedi. Yıllık mali bilançosu 40 milyonu aşmayan ve 250`den fazla çalışan istihdam etmeyen firmalara destek veren KOSGEB, KOBİ`lere (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ) verdiği desteği aracısız olarak bünyesinde bulunan uzmanlar aracılığı ile veriyor. Bir çok sektörü destekleyen KOSGEB, bitki ve hayvan yetiştiri-ciliği faaliyetlerinde bulunanlar, her türlü sağlık ve eğitim hizmetinde bulunanlar, mali müşavir ve hukuk hizmetini yerine getirenlere hizmet vermiyor. 

 
KOSGEB KOBİ`lere hangi destekleri veriyor?
KOSGEB`in vermiş olduğu destekler; "Girişimcilik Destek Programı", "Genel Destek Programı", "İş Birliği Güç Birliği Destek Programı", "KOBİ Proje Destek Programı", "KOBİGEL  KOBİ Destek programı", "AR-GE İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı", "Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı", "Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Destek Programı", "Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı", "Tematik Proje Destek Programı", "Kredi Faiz Desteği", "Labaratuvar Hizmetleri" ile isimlendiriliyor. Bu desteklerin detayları ve destekler kapsamında verilen eğitimlerin tarihi  www.kosgeb.gov.tr `de detaylı olarak yer alıyor. KOSGEB tarafından verilen desteklerin oranları ve tutarları 2016 Mayıs ayında revüzyona girerek ciddi oranda bir artış yaşadı. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    32