Kadın Meclisleri "Failleri aklamak için değil, ölümün açığa çıkması için çalışmalı.."

15.04.2019         

Kadın Meclisleri tarafından, Giresun'un Eynesil ilçesinde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan için basın açıklaması yapıldı. Kadın Meclisleri adına açıklamayı yapan Şeyma Alan; "Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil, bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır" dedi.

 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı halde bulundu. Olay yerine sağlık görevlileri sevk edildi. Ancak Rabia Naz Vatan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı. Baba Şaban Vatan ise, kızının ölümünün araba çarpmasından kaynaklandığı iddiasında bulundu. Adli Tıp Raporu da ölümün, yüksekten düşme değil, bedensel travma sonucu gerçekleştiği belirtiliyor. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamada iddia ve ihtimallerin titizlik ile değerlendirildiğini vurgulayarak, olayın trafik kazası olabileceği yönündeki görgüye dayanmayan iddiaların, elde edilen bulgularla doğrulanamadığını bildirdi. Baba Şaban Vatan, ilçe merkezinde miting yaparak, kızının ölümüne neden olanların bulunmasını istedi. Görele Sulh Ceza Hakimliği, kızının ölümüyle ilgili farklı iddialarda bulunan baba Vatan’ı akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etti. Hakimlik, babanın, 3 hafta süreyle gözlem altında tutulması kararı verdi. 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün 1’inci yıldönümü olması dolayısıyla Saat Kulesi önünde, Kadın Meclisleri tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında aileyi susturmak için hızıyla işleyen mekanizmaların, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için işlemediği belirtildi. Basın açıklamasını yapan Şeyma Alan; “Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil, bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz, susmayacağız” denildi. 

 
“Adalet biziz, susmayacağız”
Kadın Meclisleri adına basın açıklamasını yapan Şeyma Alan; “11 yaşındaki Rabia Naz, geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeni bulundu. Rabia Naz’ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar. Dün Rabia Naz’ın aramızdan alınışının birinci yılıydı. Düşünün, koskoca bir yıl boyunca hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tıp Raporu, ölümün yüksekten düşme değil `bedensel travma` sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz’a çarpan arabanın kime ait olduğu araştırılmıyor. Baba Şaban Vatan, bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz’a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor. Eski AKP’li belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz’a arabayla çarparak öldürmesi konumunda şüpheli durumda. Ancak hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor. Rabia Naz’ın ölümündeki bu karanlık yetmezmiş gibi baba Vatan Şaban şikayet üzerine gözaltına alınıyor, akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor. Bugün Türkiye’nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin, Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir. Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil, bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz’a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler. Adalet biziz, susmayacağız” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

İKİ ACI KAYIP..
10.07.2019    666