Kadınlar şiddete karşı kendilerini kickboksla savunuyor

28.04.2021         soyerbrk@gmail.comTürkiye`de önüne geçilemeyen kadına şiddet olayları karşısında kadınlar kendilerini savunmak için dövüş sporlarına yöneliyor. Kişiye yüksek fiziksel ve zihinsel motivasyon sağlayan kickboks, sokakta yaşanabilecek herhangi bir şiddet olayına karşı da kadınların en çok tercih ettiği dövüş sporlarından biri. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu`nun elindeki verilere göre Türkiye`de 2020 yılında tam 300 kadın erkekler tarafından katledildi. Yazıyla üç yüz! Türkiye ne yaptı? `Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi`nden yani bildiğimiz adıyla İstanbul Sözleşmesi`nden keyfi olarak çekildi. Hatta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gururla müjdeyi verdi ve İstanbul Sözleşmesi`nin feshinin ardından kadın cinayetlerinde yüzde 26 azalma olduğunu söyledi. Ne hoş! Kalan sağlar bizimdir ne de olsa!  

Yakın zamanda bu hukuk sistemiyle olası bir çözümün sağlanamayacağını anlayan kadınlar da evde, iş yerinde, okulda, sokakta kısaca her yerde başlarına gelebilecek şiddet, taciz gibi olaylara karşı kendilerini savunmak için dövüş sporlarına merak sardı. Bu sporlar arasında en yaygın olan dal da kickboks. Bedenin ve zihnin inanılmaz koordinasyonu, güç, teknik, hız gibi birçok farklı etkeni tek vücut haline getiren kickboks sadece fiziksel değil mental olarak da kişiye büyük motivasyon sağlıyor. Çanakkale`de kickboks, boks, wushu gibi dövüş sporları eğitiminin verildiği Fightbox Academy`nin kurucusu ve eski milli sporcu Rıdvan Özay`la kadınların kickboks tercih sebeplerini, bu sporun normal hayattaki işlevini konuştuk, kickboksla uğraşan kadınlardan da görüş aldık. Plaj Caddesi`nde faaliyet gösteren Fightbox Academy pandemi sebebiyle şu anda kapalı. Ancak Rıdvan Özay, Sarıçay`da açık havada eğitimlerine devam ederek sporcularını antrenmansız bırakmıyor.


 
Son birkaç yıldır kadınlar spor yapmak için fitness yerine dövüş sporlarını, özellikle de kickboksu tercih ediyorlar. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Dövüş sporları, içinde bire bir mücadeleyi barındırdığı için bu branşları yapan kişilerin kondisyon, dayanıklılık, sürat ve koordinasyon performanslarının çok yüksek düzeyde olması gerekir. Bu nedenle kickboks, çalışan bireyleri kısa sürede yorar. Aynı zamanda kadın ve erkeklerin istedikleri vücut formuna ulaştırır. Aynı zamanda kadınlarımız hem bu sporu yapıp istedikleri vücuda sahip olabilir hem de kendilerini korumak ve özgüvenlerini maksimum düzeye yükseltebilirler.
 
Kickboksun sokakta kendini savunmak için gerçekten yararı var mı? Bunu biraz açıklar mısınız?
Kickboks, bilindiği üzere bir dövüş sporu. İçinde bulunan ve uygulanan tüm teknikler bir insana karşı yapılması için oluşturulmuştur. Ring içinde iki kişinin belli kurallar çerçevesinde birbirine uygulamaya çalıştığı bu teknik ve vuruşlar kickboksun ve dövüş sporlarının temelini oluşturuyor. Bu teknikleri ring içinde yapabilen bir kişi dışarıda da bu teknikleri rahatlıkla uygulayabilir ve kendini çok rahat bir şekilde savunup koruyabilir. Özellikle son zamanlarda kadınlarımıza karşı artan bu şiddet eylemlerine karşı kadınlarımıza kickboksu ve diğer dövüş sporlarını yapmalarını ısrarla tavsiye ediyorum.
 
Kickboks sadece fiziksel olarak değil mental olarak da insanı çok geliştiren, rahatlatan, kendini güvende hissettiren bir spor. Kickboksun mental faydaları neler?
Tabii dediğim gibi kickboks vücudumuzu istediğimiz hedeflediğimiz görünüme kavuşturup hayal ettiğimiz vücuda kavuşturabilir. Fiziksel olarak değişim göstermekle beraber aynı zamanda kickboks ruhsal ve mental olarak bizi geliştirir, ruh sağlığımızı korur, stresten uzak tutar. Çalışmalarımızda çoğunlukla vuruş tekniklerimize fazla fazla yer vermekteyiz. Bu sayede çalışan kişi vurduğu torbadan ve lapadan çıkan sesle yüksek bir rahatlığa ve tatminliğe kavuşur ve kişiye sakinleştirici etkisi verir. 

 
EZGİ KAYRAN 
Genel olarak hareketli bir insan olduğum için bana göre en enerjik spor dalı olan kickboksu tercih ettim. Spor salonunda ağırlık çalışmaktan sıkıldığım için ve yaşanılabilecek herhangi olumsuz bir etkene karşı kendimi savunmayı öğrenmek istediğim için başladım kickboksa. Denediğim tüm spor dalları arasında bana en çok kalori yaktıran ve beni çok dinç, enerjik hissettiren spor dalına başladığım için çok mutluyum.

PINAR ALGIN 
Güçlü ve kendini savunmayı bilen bir birey olmanın dışında, modern hayatın getirdiği stresi atmanın en güzel yollarından birisi olduğu için kickboksla ilgileniyorum.
 
ZEYNEP ASARKAYA
Geçmişteki spor hayatımı, kickboksla taçlandırıyorum. Rıdvan Hocamızın önderliğinde, sağlıklı, güçlü ve endorfin dolu bireyler oluyoruz.

1321
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER