Kaleci ve Antrenörü...

09.11.2020         mail@canakkaleolay.comÖnceki sezonlarda `Kaleci` dendi mi akıllara hep yabancı file bekçileri, özellikle İtalyan kaleciler geliyordu. Ülkemizde az bulunan ya da yetiştirilmesine özen gösterilmeyen, ama bir futbol takımının başarıya ulaşmasında ön koşul olan kaleci ve onun tecrübe kazanıp, modern ve çağdaş metodlarla aşama yapmasında büyük pay sahibi olan kaleci antrenörü konusu son derece önemli. Bu düşünceden hareketle Süper Lig ile 1.Lig`de pekçok kaleci görev yapıyor. 4 büyüklerde ise ilk 11`lerde görev yapan kalecilerin tamamı yerli. Bu durum ise futbol kamu oyunda memnuniyetle karşılanıyor. Kaleci Antrenörü; sahanın bir köşesinde iki ya da üç kaleciye birşeyler yaptıran bir adam mıdır? Adı sanı bilinmeyen insanları çok fazla da ilgilendirmeyen "Kaleci Hocası" denen kişi midir? Başarısı gibi başarısızlığı da tepki görmeyen bir futbol adamı mıdır? Yoksa üçüncü sınıf bir çalıştırıcı mıdır?

Komplekslerini aşmış, paylaşımcı ruha sahip Teknik Direktörlerin olduğunu biliyoruz.. Onları bir kenara koyduğumuzda, diğerlerinin yanında kaleci antrenörlerinin vasıfları önemsizdir. Bu ünvan grubu, Futbol Federasyonu`nun zorunlu kılmasıyla gereksinim haline gelmiştir. Onların teknik heyet içindeki statüleri netleşmiştir. Böyle bir durumda bir kaleci antrenörünün futbola renk, takımına güç katması beklenebilir. Artık, onlar da yaptıkların işin farkına varıyorlar.

Kafa yapısı, teknik, oyun taktiği ve topla oynayabilme özellikleri diğer oyunculardan ayrıcalıklı olan kişi kalecidir. Dolayısıyla onların çalışmaları da elbette farklıdır. Kalecileri, yeterli bilgi birikimi ve becerisi olanlar antrene edebilir. O halde kaleci antrenörleri daima kendilerini geliştirme ve kalecilerin performansını daha yukarılara taşıma gayretinde bulunmalıdır. Onların başarısından pay sahibi olmayı istedikleri gibi başarısızlıklarında da sorumlu olabilme yürekliliğini göstermelidir. İşte bu değer yargıları tüm profesyonel kulüplerimiz tarafından benimsendiği zaman ülkemizde elit kalecilerin daha fazla yetişeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cahit Göveren
Klasman E. Gözlemci

2837
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    679
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    608