Kandan kına ...

06.07.2015         tkoc@comu.edu.tr

Beni en çok etkileyen şairlerden birisidir Hasan Hüseyin Korkmazgil.

 

 

Bazen söylenecek çok şey var ama hem söyleyeceklerinin yetersiz kalmasından korkuyor hem de bu konuda olduğu gibi zaten dünya güzeli sanatçılarımızın uzun uzun anlatacaklarını birkaç dize, fırça darbesi, replik ve başka yöntemler ile anlatmış olması karşısında yetersiz kalıyor insan:

 

Kandan Kına Yakılır mı ?

Vurma dedim vurulursun
Kandan kına yakan var mı
Kandan kına bre yezit
Yakınıp da onan var mı
Sen yarını ne sanırsın
Yarın vuran bre yezit
Bu dünyada barınır mı

 

Nasıl kıydın şu sabaha
Ürkmedi mi ellerin
Ellerin bre yezit
Ekmekten korkmadı mı
Nasıl kıydın şu insana
Kolların bre yezit
Kırılıp sarkmadı mı

...

...

...

Diye gidiyor. Okumanızı öneririm. Sanat ve böylesine sevgi dolu sanat yaşamın enerji kaynağıdır.

 

Bu günlerde bir tedirginlik, huzursuzluk var. Yerlerinde duramıyorlar. En azından ülke içinde uzun zamandır gençlerimizin cenazelerinde ağıt yakmak zorunda kalmıyoruz. Söylemlerde kan, kin nefret yerine düşünce özgürlüğü, haklar, özgürlükler ve en önemlisi BARIŞ daha fazla gündeme gelmeye başladı. Gezi Devrimi ve 7 Haziran seçimi ülkenin sorunlarını, eğer gerçekten istiyorsa, konuşarak aşabileceği bir ortam oluşturdu.

Eeee ne oldu.

Daha düne kadar barış, çözüm ve demokrasi pazarlayanlar birden sustu.

Çünkü ekonomideki çöküş, eğitimdeki felaket, insan haklarındaki geriye gidiş, hukuktaki bitiş, yolsuzluk ve/veya hırsızlıklardaki herkesin çok iyi bildiği durum, ortam sakinleyince, görülür hale geldi. Vee halk iktidarın değişmesi kararı verdi.

Ama olmaz ki düne kadar iktidar gücü ile her türlü yolsuzluk, hukuksuzluk ve kısaca vatana/insana ihanet yapılıyor ama bunlar hizmet diye yutturuluyordu. Bunları eleştirdiklerini iddia eden ama pek çok noktada yapılanlara ortak olanlar da rahattı.

Ortalık sakinleşip halk haydi bakalım yapay ayrım ve ötekileştirme perdesini kaldırıyorum artık mecliste iş yapın deyince işler değişti.

Ama olmadı.

Bunlar bu şekilde ortamda iş yapamazlar. Daha doğrusu bunlar kendi çıkarları dışında iş yapmazlar. Bununla birlikte çıkarlarına yaptıkları her işi “Vatan, Millet, Sakarya” edebiyatı ile satarlar.

Boşuna uğraşmayın bu devir bitti.

Şimdi de bütün uğraşlarına rağmen ülke içine sıçratamadıkları savaşa girmek istiyorlar. Çok iyi bildiğiniz gibi bir taraftan Ortadoğu’da insanlık dışı uygulamalar yapanların işi kolaylaştırılırken bir taraftan ülke Suriye ile savaşa sokulmaya çalışılıyor.

At nutukları, gençlerimizin ölümü üzerinden ötekileştirmeyi, kin ve nefreti körükle ama siz bu kirli savaşta hiç bir tehlike ile karşılaşmayın.

Çok iyi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor.

Unutmayın “Kandan Kına Yakılmaz

Bütün oyunlarınıza ve çirkinliklerinize rağmen insanımızı, değerlerimizi, kardeşliğimizi, emeğimizi, hayallerimizi, umutlarımızı çirkin emellerinize kurban etmeyeceğiz.

İnadına,

Tekrar tekrar: BARIŞ diyecek ve ne pahasına olursa olsun ülkemiz insanları buna ikna edeceğiz.

Savaş her zaman halka zarar vermiş, emperyalizm ve onun taşeronlarının çıkarına olmuştur.

 

 

 


1406

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun