Kanyonunda Kapana Kısılmak

25.01.2015         ercan@manyapi.comGeçen hafta yaşadığımız Beldibi Kanyonu’nda kaybolan üç genç olayı dağcılık sporu yapan yâda bu spora meraklı herkes için ders niteliğindeydi. Bölgede birçok yürüyüş ve de tırmanış yapmış, “Ağrının Öteki Yüzü” romanımda kaza geçiren bir grup dağcının yaşadıklarını kaleme almış biri olarak şunu rahatlıkla yazabilirim. Bu üç gencin hayatta kalmaları ülkemizin en deneyimli arama kurtarma ekipleri orada olmasaydı mümkün değildi.
 
 
 
Yazılanları okudukça felaketin adım adım geldiğini anlıyorsunuz. Öğrenci değişim programı kapsamında Türkiye`ye gelen üç üniversite öğrencisi genç 14 Ocak`ta Kemer`e bağlı Göynük`teki Likya yolunda doğa yürüyüşüne çıkmış.  İki günün ardından kaybolduklarını anlayıp 16 Ocak saat 15.30 sıralarında 112 Acil Çağrı Merkezi`ni arayıp yardım istemişler.
Bulundukları bölgeyi "bir tarafımız şelale, diğer tarafımız dağlık bölge" diye tarif etiklerinden yola çıkarak bir akarsuya ulaşıp dağdan inmeye çalıştıklarını tahmin ediyorum. Bölgeyi hiç bilmedikleri, harita üzerinde bile incelemedikleri o kadar ortada ki bilseler böyle bir işe kalkışmazlardı. 4o kilometre karelik bir alanda 110 deneyimli dağcı, 3 köpek ve 2 helikopter ile üç günlük bir aramanın ardından bulunduklarını düşündüğünüzde nasıl bir bölgede olduklarını daha iyi anlarsınız.
 
 
Dört yıl önce kanyona çok yakın bir yerde yaptığımız bir tırmanış sırasında dört deneyimli rehberimiz olduğu halde sis yüzünden yolumuzu kaybedip iki saat boş boş dolaştığımızı hatırlıyorum.
 
Bu olayda gençlerin o kadar çok ihmali var ki;
 
Bilmedikleri bir bölgeye rehber almadan girmişler. Rehber almadıkları yetmiyormuş gibi yanlarında GPS, telefonlarında yeterli şarj, düdük yok. Hadi deneyimlerinize güvenip yola çıktınız desem o da yok. Kanyonun nasıl bir yer olduğunu bilenler bu mevsim çadırsız böyle bir işe kalkışmaz. Ateş yakma tekniklerini bilmedikleri için dört gün ateş yakamamışlar. O kadar şanslılar ki hava şartları hayata tutunmalarına izin vermiş.
Geceleri üşümemek için birbirlerine sarılmalarını okuyunca pes doğrusu dedim. Bu mevsimde doğada kaybolan biri hayatta tutunabilmek için muhakkak bir barınak inşa eder. Kaya, bir ağaç altına yâda bir mağarada sığınır. Doğada, açık alanda vücut ısınızı korumanız çok gerçekten zordur.  Yeterli beslenemediğiniz için vücut ısınızın düşmesi pilinizin bitmesi anlamına gelir. Zira vücudunuz sınırlı enerjinizi organlarınızı sıcak tutmak için harcar. Barınak yok ateş yakamamışsınız açıkta kurtarılmayı bekliyorsunuz gerçekten akıl alır bir durum değil.
 
 
 
Kurtarma ekiplerinin raporunu okumadan tam bir sonuca varamasam da bana göre bu olay üç gencin ihmali ile yaşanmış bir olay diyebilirim. 
 
 

1002

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun