Kasırga'dan kurtulduk, yağmura yakalandık

02.10.2018         

Günlerdir beklenen ve Çanakkale başta olmak üzere Marmara ve Ege Bölgesine kıyısı olan illerde tedirginlik yaratan Kırbaç Kasırgası?nda beklenen olmadı. Pazar günü beklenen kasırganın yaşanmamasının ardından Çanakkale ve bölgesi, ara ara yağışlı ve bulutlu havanın etkisi altında kaldı.

 Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Çanakkale’nin yetkili mercileri, geçtiğimiz Pazar günü için kasırga uyarısında bulunmuşlardı. ‘Kırbaç Kasırgası’ adı verilen Tropik Fırtına, Türkiye’ye ulaşamadı. Orta Akdeniz’de Libya açıklarında oluşan ve Yunanistan’ın güneyinden Ege Denizi üzerine doğru hareket eden Tropik Fırtına’nın burada şiddetini azaltarak bir alçak basınç merkezine dönüştüğü yönünde açıklama yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü, birçok kez fırtına uyarısında bulunmuştu. Geçtiğimiz Pazar günü Çanakkale başta olmak üzere Marmara ve Ege Bölgesine kıyısı olan illerde tedirginlik yaratan Kırbaç Kasırgası’nın saatte 120 km hıza ulaşacağı ifade edilerek, vatandaşların tedbirli olmaları istenmişti.Fırtına uyarısının ardından, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından vatandaşlara uyarı mesajları yayınlamış, acil önlem için çalışmalara başlanmıştı. Vali Orhan Tavlı Başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Binasında yapılan Çanakkale Afet ve Acil Durum Koordinasyon Toplantısında ilgili kurumların yaptıkları çalışmalar ve alınan tedbirler değerlendirilmişti. Çanakkale Belediyesi Resmi internet sitesinden ve SMS yolu ile birçok kez vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyarı mesajı yollamıştı ve fırtınaya karşı belediye ekipleri önlem çalışmaları gerçekleştirmişti.Çanakkale’nin yetkili mercileri tarafından Kırbaç Kasırgası’na ilişkin gerekli tedbirlerin alınmasıyla birlikte Çanakkale ve çevresinde korkulanın olmaması kent genelinde sevindirici oldu. 

 
Kırbaç Kasırgası, kırbaçlayamadan yön değiştirdi 
30 Eylül Pazar günü için uyarısı yapılan ve Çanakkale başta olmak üzere çevre illerde tedirginlik yaratan Kırbaç Kasırgası’nın ardından kent, güne güneşli ve az bulutlu bir havayla uyandı. Günün ilk saatleri, sıcak ve güneşli havanın olması vatandaşların bir haftaya daha güzel başlamasına sebep oldu. Güneş, etkisinin öyle saatleri itibariyle yitirirken, öğleden sonra çok bulutlu ve yağışlı bir hava vardı. Kentliler, sokağa şemsiyeleri ile çıkarak yağıştan korunmaya çalıştılar. Bazı vatandaşlar ise, yağmura aldırış etmeden aileleri ile birlikte kordon boyunda gün boyu vakit geçirdiler. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü 30 Eylül-1 Ekim ve 2 Ekim tarihleri için yaptığı araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. Fırtına yaşanmamasının ardından önce gün, dün için yapılan açıklamada Aydın, İzmir, Balıkesir kıyı ilçeleri ile Çanakkale il genelinde meydana gelecek yağışların metrekareye 50-75 kg civarında olması beklendiği belirtilerek, yağışların akşam saatlerine kadar devam edeceği ve akşam saatlerinden sonra bölgeyi terk edeceği tahmin edildiği açıklandı. Bu hafta için yapılan hava değerlendirmesi kapsamında, bugün, en yükse sıcaklık 22, en düşük hava sıcaklığı ise 17 derece olarak kayıtlara geçti. Ayrıca gün boyu bulutlu bir havanın hakim olacağı açıklandı. Yarın için bulutların azalacağı belirtilirken, en yüksek hava sıcaklığı 22, en düşük hava sıcaklı 16 derece olarak ifade edildi. Cuma ve cumartesi günü de parçalı bulutlu bir havanın hakim olacağı yönünde yapılan açıklamanın yanı sıra Perşembe günü, kent genelinde bulutların gün boyu yoğun olacağı açıklandı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER