Kazdağları'nın çığlığı Kanada'da yankılandı

08.08.2019         

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanada Büyükelçisi'ni arayarak Kazdağları'nı hatırlattı. Ayrıca Kanada Komünist Partisi de açıklama yaparak, Çanakkale'deki ağaç katliamına tepki gösterdi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanada Büyükelçisi Chris Cooter ile telefon görüşmesi yaptı. İmamoğlu, “Kazdağları`nda faaliyet yürüten Kanadalı firmanın bölgede oluşturduğu tahribattan duyduğumuz kaygıyı paylaştım. Doğaya verilen zarar dünyaya verilen zarardır. Herkesin bu konuda şeffaf ve vicdanlı davranması gerekli” dedi. İmamoğlu, telefon görüşmesi ile ilgili olarak “Çok sıcak bir diyalog yaşadığımız Kanada Büyükelçisini arayıp, Kaz Dağları ile ilgili gözlemlerimi kendisiyle paylaşmayı arzu ettim. Sıcak bir konuşma oldu, kendileri de süreci takip ettiklerini ilettiler. Bilgiler ulaştığında benimle de paylaşacağını kendileri aktardı”  dedi.


 
“Kanadalı tekeller halka ve toprağa zarar veren belalardır” 
Çanakkale’nin tek içme ve sulama havzası Atikhisar’da Kanadalı altıncı şirket Alamos Gold tarafından yapılan katliama Kanada Komünist Partisi’nden tepki geldi. Kanada Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamada, 5 Ağustos’ta binlerce insanın, yüzbinlerce ağacın kesildiği alana yürüdüğü belirtilirken Kanadalı tekellerin ve Kanada Emperyalizminin dünya genelinde zarar veren belalar olduğu ifade edildi. Yapılmak istenen altın madeni çalışmasının bölgelerde yaratacağı felaketlerin sıralandığı açıklamada; “Binlerce kişi Kanadalı altın şirketi Alamos Gold tarafından yüzbinlerce ağacın yok edilmesini protesto etmek için maden sahasına yürüdü. Kanadalı tekeller ve Kanada emperyalizmi dünya genelinde halka ve toprağa zarar veren belalardır. Bu tür sınai ormansızlaştırmalar iklim değişikliğinin en kötü etkilerini ağırlaştırmakta, toprak erozyonunu hızlandırmakta ve toprağa ağır biçimde zarar vermektedir. Ardından gelecek altın madeni ise daha da kötüsünü getirecektir. Ve tüm bunların nedeni Kanadalı madencilik şirketinin kârını artırmak içindir" denildi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER