Kazdağları için kritik gün yarın!

10.01.2017         

Yenice ilçesinde yapılmak istenen Çırpılar Termik Santrali için, termik firmasının Çanakkale Toprak Koruma Kurulu`na yaptığı talep üçüncü kez reddedildi. Toprak Koruma Kurulu`ndan onay termik santral onayı çıkmaması nedeniyle Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası İnceleme Değerlendirme Kurulu`na (İDK) faks çekerek yarın Ankara`da yapılacak toplantının iptali konusunda başvurdu. Çanakkale Çevre Platformu eski dönem sözcüsü ve İl Genel Meclisi CHP üyesi Hicri Nalbant ise İDK toplantısı yapılsa bile ÇED raporu için onay kararı çıkmaması gerektiğini ve termik santralin eksik evrak nedeniyle göz ardı edilmesi gerektiğini belirtti. Öte yandan İDK toplantısının iptali için sosyal medyada kampanyalar düzenleniyor...

 Kazdağları`nın orta yerine yapılmak istenen Çırpılar termik santrali için, termikçi firmanın Toprak Koruma Kurulu`na yapımı olduğu başvuru geçtiğimiz Cuma günü üçüncü kez geri çevrildi. Eğer Çanakkale Toprak Koruma Kurulu termikçi firmanın başvuru talebini kabul etseydi, 11 Ocak Çarşamba günü Ankara`da yapılacak olan İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) toplantısında Çırpılar Köyü`ne yapılmak istenen termik santral için ön onay olma niteliği taşıyacaktı. Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası, Toprak Koruma Kurulu`ndan çıkan karar sonrası  İnceleme Değerlendirme Kurulu`na faks çekerek toplantının iptali için başvuruda bulundu. Çarşamba günü yapılması planlanan toplantıda Çırpılar Köyü`ne yapılmak istenen termik santral için alınması gereken ÇED raporuna onay kararı çıkmaması gerektiğini dile getiren Çanakkale Çevre Platformu eski dönem sözcüsü ve İl Genel Meclisi CHP üyesi Hicri Nalbant, konunun eksik evrak nedeniyle göz ardı edilmesi gerektiğini ve yasal ölçüde Çanakkale Toprak Koruma Kurulu`nun olmaması nedeniyle olumlu ÇED verilemeyeceğini ifade etti. Nalbant ayrıca Çarşamba günü yapılacak İDK toplantısında olumlu raporu verilirse bile konunun yargıdan en kısa sürede döneceğini belirtti. Toprak Kuruma Kuruluna ise idari ve siyasi baskı yapıldığını dile getiren Nalbant, termikçi firmanın başvurularının her seferinde kararın reddedildiğini ancak konunun tekrar tekrar kuruluna gündemine getirildiğini belirtti. Nalbant Toprak Koruma Kurulu`nun gündemine aynı konunun defalarca getirilmesi nedeniyle kurulun baskı altında bırakıldığına vurgu yaparak sözlerine şu şekilde devam etti; "Kurula mesaj gönderiyorlar, diyorlar ki `Siz bu kararı çıkarın yoksa her ay yılda 12 kez buraya getiririz` diyorlar. Sayın Vali`yi göreve çağırdık; Toprak Kuruma Kurulu`nu bu tür dayatmalar ile meşgul etmesinler diye... Buradan olumlu ÇED alabilmeleri için Toprak Koruma Kurulu`ndan olumlu karar çıkması lazım. Toprak Koruma Kurulu`ndaki üyeler de vicdanıyla hareket ediyor. Kazdağları`nın ortasına, Gönen Barajı`nın su toplama havzasına termik santral kurmak hangi akla hizmet ediyor? Bir de İl Özel İdare`nin sulama tesinin bulunduğu yere, sulu alanların üzerine termik santral kurmak doğru bir hareket değil. Toprak Koruma Kurulu`ndan olumlu karar çıkması zaten anormal olur. Yani görevini yapan kurul burada olumlu karar vermez. Kurul şimdi onu yapıyor, olumlu karar vermiyor" dedi. Nalbant ayrıca Kazdağları`na termik santral yapılmaması için sosyal medyada yürütülen kampanyaların da etkisi olacağını sözlerine ekledi.

 
Sosyal medyada kampanya
Kazdağı’nda yapılmak istenen termik santrale karşı çevreciler tarafından toplantının iptali için imza dilekçeleri teslim edilirken, bir yandan da sosyal medyada #kazdağıhepimizin etiketiyle kampanya düzenleniyor. Ayrıca çevreciler tarafından change.org`ta başlatılan imza kampanyası da 50 bin kişiye yaklaştı... Çevreciler dün Twitter`da #kazdağıhepimizin etiketiyle 20:00`da başlatılan kampanya ile termik santrale karşı duruşlarını internet üzerinden göstererek konuya dikkat çekmeye çalıştı. Çevreciler, sosyal medya etiket kampanyasını şu sözler ile duyurdu; "Kazdağı Milli Parkı’nın tam sınırına kömürlü termik santral yapılmak isteniyor. Hep birlikte Çırpılar Termik Santrali’nin temiz havamızı, Sarıkız efsanesini, Yenice’nin kapya biberini, çileği ve Edremit’in içme suyunu yok etmesine engel olabiliriz. 9 Ocak  Pazartesi günü 20.00 – 22.00 saatleri arasında başta Twitter olmak üzere tüm sosyal medyada #kazdağıhepimizin etiketi ile Kazdağı’na, doğaya, oksijene, tarım alanlarına, yeşile sahip çıkıyoruz. Kazdağı’nın desteğinize ihtiyacı var! Yasal süreç devam ederken projeye hukuksal olarak itiraz eden çevre dernekleri, sosyal medya farkındalığı ile bir de kamuoyu oluşturmayı hedefliyor. Bölgede 90 futbol sahasındaki bir alanı yok edeceği belirtilen termik santralin yılda 3,5 milyon ton kömür tüketeceği dile getiriyor. ” denildi. 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER