Kazdağları konusu, devlet başkanlarının masasında!

09.08.2019         

Kazdağları ekosistemi içerisinde yer alan Kirazlı Balaban Mevkii'nde yapılacak altın madeni ve bu kapsamda yapılan ağaç katliamına tepkiler giderek yükseliyor. Geçtiğimiz günlerde Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner'in Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya yazdığı mektuba cevap gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise MYK toplantısında yakın zamanda Kazdağları'na gideceğini söylediği öğrenildi.

 Kirazlı Balaban Mevkii’nde açılmak istenen altın madeni işletmesi ve yapılan ağaç katliamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da gündeminde. Kazdağları`nda yaşanan doğa katliamı sonrası yükselen tepkilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da duyarsız kalmadı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MYK toplantısında, yakın zamanda Kaz Dağları’na gideceğini ifade etti. Türkiye gazetesinin haberine göre, maden sahası ile ilgili yapılan tartışmaların bir manipülasyon olduğunu ifade eden Erdoğan, bu olayın takipçisi olacağını söyleyerek, bir eksiklik varsa gereğinin yapılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaz Dağları çevresini daha önce gezdiğini belirterek yakın zamanda tekrar gideceğini de kaydetti.

Kanada Başbakanı Trudeau’nun özel kalemi Kazdağları mailine cevap verdi

Geçtiğimiz günlerde Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner`in, Kanada Başbakanı Justin Trudeau`ya yazdığı mektuba cevap geldi. Gelen cevapta Uluslararası Ticaret Çeşitlendirme Bakanı`na konunun iletildiği açıklanarak bilgilendirme için teşekkür edildi. Baraner, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya yazdığı mektupta Kazdağları ve maden bölgesi ile ilgili bilgi vermiş, durdurulması için yardım istemisti. Başbakan Trudeau’nun özel kalemi tarafından yazılan cevapta ise, “Sevgili Bay Baraner, Başbakan Justin Trudeau adına yazışmalarınızı üstlendiğimi belirtiyorum. Yorumlarınızın / haberleriniz dikkatli bir şekilde görüntülendiğinden emin olun. Belirttiğiniz sorun James Carr’ın (Uluslararası Ticaret Çeşitlendirme Bakanı) portföyünde olan bir konu. Bu maili Bakan Carr’a iletiyorum. Yazıp zaman ayırdığınız için teşekkürler” denildi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER