Kepez Çayı taştı... 10'dan fazla tekne battı

14.03.2019         

Hava sıcaklıkları, düşmeye devam etti. Hafta başı itibariyle 10 derece düşen hava sıcaklıkları, ardından soğuk, yağışlı ve fırtınaya bıraktı. Şiddetli fırtına, bazı araçlar ve Kepez Çayı'nın taşması nedeniyle tekneler zarar gördü.

 Hava sıcaklıkları düştü, yağış, soğuk ve şiddetli fırtına kenti etkisi altına aldı. Hafta içinin soğuk ve şiddetli fırtınalı geçmesi, kent yaşamını da olumsuz etkiledi. Soğuk ve yağışlı hava nedeniyle açık hava mekanları, güzel havalarda dolup taşan kentin işlek alanları boş kaldı. Vatandaşlar, soğuk hava nedeniyle sokağa çıkmayı tercih etmedi. Vatandaşlar, genel olarak vakitlerini kapalı mekanlarda geçirdiler. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, havaların hafta sonuna doğru normale döneceği belirtildi. hava sıcaklıklarının 10 derece birden düştüğü bugünlerden sonra sıcaklıkların hafta sonu itibariyle 10 derece yükseleceği belirtildi. Geçtiğimiz günlerde 7-8 derece yaşanan hava sıcaklıklar, bugün ve yarın 10, Cumartesi 12, Pazar 15 ve Pazartesi günü 17 derece olarak yaşanacak. Yapılan açıklamada, bugün şiddetli fırtına beklendiği belirtildi. Vatandaşlar, fırtına nedeniyle yaşanabilecek olumsuz hava koşullarına karşı uyarıldı. Yarın ise, yağışlı olacağı, daha sonra güneşli havanın hakim olacağı belirtildi. 

 
Fırtına tekneleri vurdu…
Yaşanan şiddetli fırtına, bazı araçlarda ve teknelerde hasar oluşmasına neden oldu. Şiddetli yağış, özellikle Kepez Çayı’nın taşmasına neden oldu. 10’dan fazla teknenin bulunduğu ve önceki akşam taşma yaşanan Kepez Çayı’nda bazı tekneler gece karanlığında denize sürüklendi. Denize sürüklenen 10’un üzerinde teknenin battığı belirtildi. Ekipler, gece saatlerinde teknelerin kurtarılması amacıyla çalışmalarını sürdürdüler. Şiddetli fırtına nedeniyle tekneleri hasar gören bazı balıkçılar, daha kötü bir felaket olmaması için balıkçı barınağının şart olduğunu söylediler. Her yıl, Kepez Çayı’nda sıkıntı yaşadıklarını söyleyen balıkçılar, bu durumun çözülmesi gerektiğini söylediler. Tekneleri kurtarma çalışmaları kepçeler ve iş makineleri yardımıyla devam etti.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER