Kılıçdaroğlu; "Adalet Kurultayı ikinci önemli adım olacak"

09.08.2017         

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; "Şimdi ikinci önemli adımı atıyoruz, Çanakkale`de adalet kurultayı topluyoruz. Önce yürüdük, şimdi neden yürüdüğümüzü, toplumun her kesimini davet ederek anlatacağız. Bu memlekete huzuru, adaleti getireceğiz, bunun başka çaresi yok."

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara’daki belediye başkanları toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasının başında "Adalet Yürüyüşü"ne değinen ve "İkinci adım Çanakkale’deki Adalet Kurultayı olacak" diyen Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü`nde sadece yürüdük şimdi niçin yürüdüğümüzü, tolumun her kesimini davet ederek konuşacağız. Nasıl yürüyüşümüze toplumun her kesiminden insanlar geldiyse, Çanakkale’deki kurultayımız da öyle olacak. Eğitimde, taşeron işçi konusunda, toplumda adaleti; birlikte huzur içinde yaşamak, kısır tartışma ve çekişmelerden ülkeyi nasıl kurtaracağız bunları tartışacağız. Adaletli bir düzenin fikri altyapısı orada olacak ve bütün dünyaya duyuracağız. Bu bizim temel görevimizdir... Hepimizin işi çok, yaz geldi tatil yok. Hepimiz çok çalışacağız, çünkü Türkiye’nin umuda ihtiyacı var. Bu umudu büyütmek ve yeşertmek zorundasınız. Sonu belirsiz bir sürecin içindeyiz. Belediye başkanları olarak sizin göreviniz halka güven vermektir. Her sorun için başvurulan kişi olmalısınız. Vatandaş kendisini kimsesiz hissediyor. Cumhuriyet ve vatandaşa sahip çıkmak özellikle de CHP’li belediyelerin görevidir. Ankara’dan “Adalet Yürüyüşü” başlattık ve İstanbul’da sonlandırdık. Maltepe’de 10 maddelik bir adalet çağrısı yaptık Bu çağrının hiçbir satırına itiraz gelmedi çünkü düşünülerek ve toplumun ihtiyaçlarına cevap versin diye yazılmıştı. Bu çağrıyı CHP’li belediye başkanları olarak yalnızca beldelerinizde değil gittiğiniz her yerde topluma duyurmalısınız. Adaletin olmadığı yerde devletin olmadığını her yerde dile getireceğiz. Adalet bir erdem işidir, erdemli olmak; bilgili olmak, alçak gönüllü olmak, kişiye-topluma saygılı olmak, ahlaklı olmak demektir. O nedenle devleti yönetenlerin erdemli olması beklenir ki devleti sağlıklı yönetebilsin. Devlet adamları hoşgörülü olmalı, kin-öfke nöbetine tutulmamalı, devletin içindeki görev dağılımına saygılı duymalı, liyakat esasını gözetmesi lazım devlet adamlarının” açıklamasında bulundu. 

 
"Ben CHP için yürümedim"
Toplantıda adalet yürüyüşü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Ben CHP`liler için yürümedim. Ben 80 milyonun adalet ihtiyacına cevap vermek için yürüdüm. Her inançtan, kimlikten insan katıldı. Adaletli bir toplum nasıl olacak, bir arada huzur içinde nasıl yaşayacağız, kısır çekişmelerden bu ülkeyi nasıl koruyacağız adaletle bir düzenin fikri altyapısı burada oluşacak. Bunu sadece Türkiye`ye değil dünyaya anlatacağız yine” dedi. 
Derleyen: Şebnem Özer
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER