Kilitbahir Feribotu'nda kitap okuma farkındalığı

03.04.2018         

Üniversite öğrencileri, kitaplarını Kilitbahir Feribotu'nda okudular. Kütüphane haftası dolayısıyla Topluma Destek Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, vatandaşların da destek vermesiyle devam etti.

 Topluma Destek Derneği tarafından, ‘Kütüphane Haftası’ dolayısıyla kitap okuma etkinliği düzenlendi. Üniversiteli öğrenciler, etkinlik kapsamında kitaplarını Kilitbahir Feribotu’nda okudular. Feribot’ta düzenlenen etkinliğe vatandaşlar da katıldı. Etkinliğe katılanlar, farkındalık yaratmak amacıyla Çanakkale ile Kilitbahir arasındaki yolculukta kitaplarını okudular. Etkinliğe katılanlar, Topluma Destek Derneği`nin köy okulları için başlattığı kitap toplama kampanyasına katılarak kitap bağışladılar. Topluma Destek Derneği Başkanı Kahraman Uzan,  farkındalık çalışmalarına önem verdiklerini ve etkinliği de kitap okuma alışkanlığını yükseltmek ve bunun önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlediklerini söyledi. Etkinlik hakkında açıklama yapan Topluma Destek Derneği Başkanı Kahraman Uzan; “Topluma Destek Derneği olarak genç ekibimizle sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmalarına önem veriyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz çalışmayı toplumumuzdaki kitap okuma alışkanlığını yükseltmek ve bunun önemine dikkat çekmek amacıyla düzenledik. Katılan dernek ekibimize ve bugün bizlere destek olan katılımcılara çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 
“Yer veya zaman fark etmeden okumaya başlamalıyız”
Herhangi bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması için kitap okuma oranının yüksel olması gerektiğini belirten Topluma Destek Derneği üniversite temsilcisi Damla Özkan; “Bugün toplumlara baktığımızda gelişmiş toplumların kitap okuma oranı en yüksek olan toplumlar olduğunu görüyoruz. Ama gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere baktığımızda ise kitap okuma oranların oldukça düşüyor. Ülkemiz OECD ülkelerine uygulanan PISA testi verilerine göre, matematikte 49, okuduğunu anlamada ise 50’nci sırada olduğunu görüyoruz. Eğer gelişmek ve kalkınmak istiyorsak yer veya zaman fark etmeksizin okumaya başlamalıyız. Kitap okumak insanın ruhunu yaşatır, soyut düşünmesini sağlar. Bugün yaptığımız bu çalışma ile Topluma Destek Derneği olarak kitap okuma farkındalığı yaratmak istedik. Toplum için çalışmaya ve örnek çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi. 
(Zeynep Kocaman)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER