Kırım Tatar Türkleri, Çanakkale'de

29.04.2019         

Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği, Kırım Tatar Türklerini Çanakkale'de ağırladı. Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği ve Mehmet Niyazi Derneği öncülüğünde kente gelen Kırım Tatar Türkleri, kenti ve kentin tarihi bölgelerini ziyaret ettiler.

 Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği, Kırım Tatar Türklerini Çanakkale’de bir araya getirdi. Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği ve Romanya’nın Köstence ve Mecidiye bölgelerinde faaliyet gösteren Mehmet Niyazi Derneği ortaklığında Kırım Tatar Türkleri kentin önemli turizm bölgelerini ziyaret ettiler. Önceki gün kente gelen Kırım Türkleri, 3 gün boyunca Çanakkale’de ağırlanacak. Kırım Tatar Türkleri, Cumartesi günü Çanakkale ziyaretlerine başladı. Kırım Tatar Türkleri, Çanakkale ziyareti kapsamında Kaz Dağları, Assos, Troia gibi kentin turistik alanlarını ziyaret ediyorlar. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, bu gibi etkinliklerle turizm potansiyelinin yükselmesi için çaba göstereceklerini söyledi. Çanakkale turizminin artması için yurt dışındaki Türk dernekleriyle iletişime geçilmesi gerektiğini söyleyen Balkan, kendilerinin da bu şekilde Çanakkale turizmine hizmet etmek istediklerini söyledi.

 
“Birlik-bütünlüğümüz korumak ve Çanakkale turizmine hizmet etmek istiyoruz”
Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan, “Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği olarak Çanakkale’mizi sosyal etkinliklerle tanıtmaya gayret gösteriyoruz. Yaklaşık 2 ay önce göreve geldiğimizde ‘yurt dışında Çanakkale’yi merak eden, görmek isteyen dernekler var’ dedik. Biz de bu derneklerle iletişime geçtik ve onları Çanakkale’ye davet ettik. Bu davetlerimize cevap veren Romanya’dan Mehmet Niyazi Derneği oldu. Biz, daha önce de kendileriyle bir program yapmıştık. Misafirlerimizi 3 gün boyunca gezdireceğiz. Assos’ta 3 gece konaklayacağız, Kaz Dağları, Assos, Troya gibi kentin önemli bölgelerini ziyaret edeceğiz. Biz, Çanakkale’ye turist getirmek istiyorsak, yurt dışında çok güçlü Türk dernekleri var, onlarla iletişime geçip, kardeş dernek olmamız gerekiyor. Biz de bu şekilde, birlik-bütünlüğümüz korumak ve Çanakkale turizmine hizmet etmek istiyoruz. Bu konuda da çok iddialıyız. Şimdi olduğu gibi bundan sonra da Çanakkale’ye derneklerimiz gelecekler” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER