Kobane

12.10.2014         tsavas@comu.edu.trGenel sohbetlerde IŞİD konusu geldiğinde insanların huzursuzlaştıkları açıkça görülüyordu. Yavaş yavaş insanları bir korku sarıyordu. Sohbetlerde yerel seçimlerin yaklaştığı, ortalığın karışabileceği, her şeye hazırlıklı olunması gerektiği dillendiriliyordu. Hatta bu huzursuzlukların iç savaşa dahi götürebileceği endişesi taşıyordu insanlar.
Sohbetlerin üzerinden fazla bir zaman geçmedi ve ortalık karıştı… Şimdi, sokaklarda konuşulanları Devletimiz (!) bilmiyor muydu acaba? Mümkün mü? Değildir, kesinlikle değildir. Peki, hangi önlemler alındı?
Önlem alındı mı, önce onu sormak gerekiyor. Devletin olaylar karşısındaki reaksiyonu sanki önlem alınmamış gibi.
Mahsus mu yapılıyor?
Ortalığın karışmasını isteyen kim?
Dış güçler, iç güçler, Cemaatler?!!
Ortalığın karışması neden isteniyor?
Ve birileri satranç oynarken oralarda bir insanlık dramı yaşanıyor. Diğer birileri ise bu insanlık dramında nemalanma peşinde…
Yazıklar olsun!
Şiddet
Agresifiz, hem de çok agresif… Vurmayı, kırmayı pek bir seviyoruz. Bu toplum şiddete meyilli… Hangi özelliğimizden kaynaklanıyor acaba? Bizi şekillendiren hangi değerler saldırganlığa neden oluyor? Neden birbirimizi anlayamıyoruz? Neden birlikte yaşamanın yollarını aramıyoruz?
Bilmem, sosyologlar çözsün…
Korkaklık ile saldırganlık arasında doğrudan bir ilişki var sanki. Kuyrukları apış aralarında gezenler arkalarında bir dayı olunca daha bir saldırgan sanki. Daha bir efeleniyorlar adeta… Rahmetli bir efe Kadir vardı, alkolikti ve sokaklarda yatardı. Herkes dalga geçerdi rahmetliyle ama kimse Efe Kadir’i satın alamazdı. Ona şarap alanlara dahi minnet etmezdi. O efe lakabını hak ediyordu, kulelerde yaşayan ve kıçını koltuğuna dayamaya çalışan çakma efeler gibi değil…
Hele ki kompleksi tavan yapanlar daha da bir saldırgan. Neden kompleksliyiz? Neye karşı bu kompleks? Ezik bir geçmişin sonucu mu?
Bilmem, psikologlar çözsün…
Hukuk herkese lazım
Ergenekon, Balyoz ve benzeri davalarda çokça duyduğumuz sözlerdi bunlar… Ve gün geldi… Ve hukuk lazım oldu… Ve hukuk hala lazım olacak… Ve hukuku önce şunun sonra bunun ele geçirmesi bunu değiştirmeyecek…
Hangi kafa yapısıdır ki toplumu şekillendirmek için her şeyi mubah görür? Neyle açıklarsınız hukukun üzerinde olmayı? Neyle açıklarsınız insanı değil cemaati öncelemeyi? Hiçbir şey mi? Öyle…
Şimdi efendim, kim neyi hak ediyorsa onu alacak! Kendisini bir şey zanneden, kendisini bir şeylerin üzerinde gören neyi hak ediyorsa onu alacak. İlan ediyorum, ben öyle çakallık bilmem, ben öyle adamın arkasından iş çevirmesini bilmem.
Hey sen, senin kafanda bilmem ne yapan tilkileri ben iyi biliyorum. Ama ben kafamda tilkileri bilmem ne yaptırmam. Açıkça söylüyorum!
Neyi hak ediyorsan onu alacaksın…

1402

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun