Koçak; "Kadınlar isterse, birlik olursa her şeyi yapar"

11.08.2017         

54'üncü Uluslararası Troia Festivali kapsamında Çanakkale'ye gelen Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kurucusu Ümmiye Koçak ile "İnancın Yaşam Öyküsü" başlığı altında bir söyleşi gerçekleştirildi. Gülpınar'da zeytinlerini korumak için direnen kadınların da katıldığı söyleşi dayanışma ve birlik görüntülerine sahne oldu.

 Çanakkale’de çeşitli etkinliklerle başlayan 54’üncü Uluslararası Troia Festivali, dün Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kurucusu Ümmiye Koçak’ı konuk etti. Halk Bahçesi’nde düzenlenen etkinliğe Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kadınları ile birlikte katılan Ümmiye Koçak, burada ilk olarak Gülpınar’da 33 gündür zeytin nöbeti tutan kadınlar tarafından karşılandı. Kadınların direnişini takdir ettiğini söyleyen Ümmiye Koçak, “Sizi televizyondan izledim. Her zaman söylerim, kadınlar ne isterse o olur. Yeter ki istesinler ve birlik olsunlar. Mücadelenizden dolayı sizleri kutluyorum” dedi. Gülpınarlı kadınlar ise; “Asıl siz bizim kahramanımızsınız, hepimize örnek oldunuz. Sizin gibi kadınlar sayesinde inanıcımız daha fazla artık” dediler.  Arslanköy ve Gülpınarlı kadınların birbirleri arasındaki diyaloğu vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. 

 
“Zordu ama mücadele ettim, mücadeleye etmeye devam ediyorum” 
“İnancın Yaşam Öyküsü” başlığı altında Halk Bahçesi’nde yaşam öyküsünü anlatan Koçak, eğlenceli ve dürüst tavırlarıyla katılımcılara güzel bir akşam yaşattı. Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kuruluşu sürecinde karşısına çok fazla zorluklar çıktığını söyleyen Koçak; “ Evet herkes gibi bende zorlandım. Hem de çok fazla zorlandım. Ama yılmadım, mücadele ettim. Tıpkı buradaki kadınlar gibi. Şimdi geldiğimiz nokta iyi evet, ama daha fazlasını yapabiliriz. Kadın isterse birlik olur her şeyi yapar. Buradan tüm kadınlara tavsiyem okuyun, mücadele edin, durmayın devam edin” dedi. Soru cevap şeklinde devam eden söyleşinin sonunda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Arslanköylü kadınlara seramik ve çiçek takdiminde bulundu. Troia Festivali programı kapsamında Amfi Tiyatro’da ise Ümmiye Koçak’ın yazıp yönettiği ve aynı zamanda sahne aldığı Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun “Baba Ben Geldim” adlı oyunu sahnelendi. Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için köyden şehre göçen bir ailenin yaşam mücadelesini anlatan “Baba Ben Geldim” adlı tiyatro oyunu izleyenlerden büyük beğeni aldı.  
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER