Komşuda deprem, Gökçeada'yı korkuttu!

28.09.2020         

Yunanistan açıklarında meydana gelen 5,3'lük deprem Gökçeada ve Çanakkale'de de hissedildi. Bir anda 2014 depremini akıllara getiren sarsıntı Ada'da korkuya neden olurken, Prof. Dr. Doğan Perinçek, "Korkulacak bir şey yok. Artçıları ile birlikte geride bırakılan bir deprem, bizdeki fayları etkilemez" dedi. Perinçek, iki gün önce Orta Marmara'da meydana gelen depreme dikkat çekerek, bu depremin de daha önce tahmin ettiği Biga-Erdek-Çan hattına yönelen depremlerden olduğunu ifade ederek yeniden uyarıda bulundu.

Yunanistan açıklarında Cumartesi`yi Pazar`a bağlayan gece, saat 01:50`de meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem, Gökçeada ve Çanakkale`de de hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının internet sitesinden verilen bilgiye göre; saat 01.50`de meydana gelen depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yerleri Yunanistan`ın Halkidiki bölgesi ve Gökçeada`da hissedildiği ifade edildi. Yer sarsıntısı 11,75 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Perinçek; "Korkulacak bir şey yok" 
ÇOMÜ`den emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, depremin ardından gazetemiz Çanakkale OLAY`a yaptığı açıklamasında, "Gökçeada`nın en uç noktasına denk gelen, Saros Körfezi`ndeki depremin 11 tane kadar artçısı meydana geldi. Bana göre tehlike geçti. Korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum" dedi. Perinçek, iki gün önceki Orta Marmara`daki depremi hatırlatarak, "Orta Marmara meydana gelen ve sonrasında, yine dün gece (Pazar sabana karşı) yaşanan Karabiga yakınlarındaki 2,8`lik deprem daha dikkate değer bir sarsıntı bana göre. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bu bölgedeki depremler, Biga-Erdek-Çan hattına doğru yöneliyor. Bu benim açımdan daha endişe verici bir durum. Belki bana katılmayan meslektaşlarım olacaktır, bu benim yorumum tabiki ama, bu bölgeye yönelen depremler, Çan dolayındaki ve Bayramiç`in güneyindeki fayları harekete geçirebilir. Çünkü buradaki fayların tarihte deprem ürettiğine dair bilgi yok, ama hala aktifler. Dolayısıyla burada yaşanacak bir depremin büyüklüğünün 7`nin üzerinde olacağını düşünüyorum. Tabiki bunlar benim görüşlerimdir. Ben tarihsel olaylara ve istatistiklere bakarak bir çıkarımda bulunuyorum. Umarım haksız çıkarım, ama bana göre beklenen büyük deprem Marmara`da değil, Erdek Biga-Çan-Bayramiç hattında meydana gelebilir" dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER