Kontra atak futbolu

21.06.2019         mail@canakkaleolay.com

Özellikle güçlü takımlara karşı oyun stratejisi geliştirmek, başarıya giden yolun anahtarını oluşturuyor

 

 
Artık rakip yarı alanda bunaltıcı baskı kurma, rakibi hataya zorlayarak netice alma devri kapandı. Bunun yerine oyunu kendi sahasında kabul ederek, hızlı ve çabuk futbolcularla sonuca gitme dönemi sürüyor. Çünkü, alan daraltan rakipler karşısında gol tamamen rastlantıya kalıyor. Günümüz futbolunda başarıya ulaşmak için çok kaliteli ve üst düzey oyunculara gereksinim duyulmuyor. Bunun böyle olduğunu değişik şampiyonalarda pek çok takım kanıtlayarak, ortaya koydu. Zaten bir reklamda söylendiği gibi "Kontrolsüz güç, güç değildir" Bu yaklaşımdan yola çıktığımızda takımlar alan daraltan rakipler karşısında yetenekli ve becerikli oyuncularını kullanamıyorlar. Çünkü, hünerlerini sergileyecekleri boş alan bulamıyorlar. Özellikle, daha güçlü rakipler karşısında haddini bilerek, kendi yarı sahasına çekilen ve hızlı futbolcuları ile rakip eksik durumdayken geliştirilen kontra ataklar sonuç üzerinde etkili oluyor.
Bugünün modern ve çağdaş metotları ile taktiksel gereksinimlerini de sahada sergilemek ön koşul. Kaleye mesafe tanımaksızın isabetli ve sert şut göndermek, tayming hatası yapmamak, rakibe göre kimi zaman saha, bazen de adam markajı geliştirmek; tek pas, ayağa top oynamak, oyunu kanatlara yayarak sahayı enlemesine ve boylamasına iyi kullanmak, top kontrolü ve oyun hakimiyeti, sahada görev dağılımı, duran topların etkili biçimde kullanılması, yüksek kazanma hırsı ile tempoda devamlılık ve önceden planlanan oyun disiplinine bağlılık bunlardan sadece bir kaç örneği oluşturuyor.
Futbol Oyunu artık zanaat değil, sanat oldu. Akıl, mantık ve futbol kültürüyle bu doneleri sahaya yansıtabilirseniz ne ala, aksi durumda hüsran kaçınılmaz.

46999
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    681
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    611