Konya

22.10.2014         tsavas@comu.edu.trGeçtiğimiz haftanın ikinci yarısı Konya Bahri Dağdaş Uluslar arası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün organize ettiği Uluslararası katılımlı Küçükbaş Hayvancılık Kongresi’ndeydik. Meslektaşlar arasında, bilimsel bir ortamda olmak oldukça keyif vericiydi. Diğer yandan hem açılışta “Türkiye Küçükbaş Hayvancılığı” konusunda bildiri sunmamız ve en fazla bildiriye sahip olarak Çanakkale’yi temsil etmek onur vericiydi. Hatta sağ olsunlar, bu konu nedeniyle bir de plaket takdim ettiler.
İki günlük program dolu doluydu. Konya’yı göremedik desem yeridir. Ancak akşam yemeklerinde yerele ilişkin gerek gastronomi gerekse Mevlevi ayini ile Konya folkloruna ilişkin örnekler gördük.
Enstitü ve çalışanları gerçekten iyi işler çıkaran ve çıkarabilecek nitelikte insanlar.
Kongre Ülkemiz küçükbaş yetiştiriciliğine yön verecek nitelikteydi. Umarım ilgililer çıkan sonucu politikalar anlamında iyi değerlendirirler ve küçükbaş hayvancılığımız Dünya’da, özellikle Avrupa’da hak ettiği yeri alır.
Aynı tezgâh
Çanakkale 70’li yılların siyasi kaotik ortamında dahi barış içerisinde, kardeşlik içersinde, huzur içerisinde yaşamasını bilmiş bir kent… Çanakkale ortak yaşam kültürü gelişkin bir kent… Çanakkale yaşam biçimlerine saygılı bir kent…
70’li yılların ikinci yarısında Anadolu’nun küçücük ilçelerinde dahi bazı olaylar olmasına karşın Çanakkale’de ciddi toplumsal bir olay hatırlamıyorum.
Çanakkale insani değerleri önceleyen bir kent; ancak bu durumdan rahatsız olan rahatsız kişiler var sanırım. Zaman zaman yaşanan, son olarak da iki hafta önceki Cumartesi günü yaşanan olaylar bunu gösteriyor. Birileri, barışçıl bir basın açıklamasını provoke ederek Çanakkale değerlerini bozmuşlardır. Bunlar başka yaşam biçimlerinden rahatsız olanlar; Çanakkale’nin barışçıl, uyumlu, saygılı ortamına yakışmayanlar…
Bunlar ucuz kahramanlar… İnanın memleket satılsa bunları göremezsiniz ortada, arkadan parsa toplamaya çalışırlar.
Bu koalisyon son birkaç yılın ürünü, nefret dili ve korku ortamının sonuçları, bunlar nemalananlar ile korkakların koalisyonu, bu tipler hep güçlünün yanında olmaya gayret ederler. Bunlar Çanakkale’ye yakışmıyorlar.
Hey, sen, Homo sapiens:
Ya sev ya da terk et!
 

1131

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun