Kovancı Barajı'nda çalışmalar devam ediyor

23.06.2020         

Yenice'de Kovancı Barajı çalışmaları devam ederken, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, yapılan söz konusu çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Yıldız, "Barajda depolanacak su ile 880 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak olup sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır" dendi.

 

 DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Kovancı Barajı çalışmaları ile ilgili bilgiler verildi. Açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çanakkale ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır” dendi…

 

“Tarlalardaki verim artacak”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ise, yaptığı açıklamada Yenice Kovancı Barajı inşaatında çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Barajın temelden yüksekliği 33,20 metre olup 477.000 m³ su biriktirme hacmine sahiptir. Barajda depolanacak su ile 880 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak olup sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 2.070.000 TL gelir artışı sağlanmasının hedeflenmektedir” dedi. Dipsavak inşaatı, derivasyon tüneli, menba ve mansap batardoları, rölekasyon yolunun temel- alt temel imalatları, dolusavak inşaatı, enjeksiyon imalatları ve nihayetinde 379.638m³ gövde dolgusu yapılarak, temelden yüksekliği 33,20m olan baraj imalatları tamamlanacağı öğrenildi. (Atilla Akın)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Kupa finali İstanbul'da
27.06.2020    2179
Kirazda tehlike çanları
27.06.2020    1814